Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Nie każdy nawilżacz powietrza jest bezpieczny

17-05-2021, 09:37

Nawilżacz powietrza ma wiele zalet i jest niezastąpiony zwłaszcza dla alergików, ponieważ optymalny poziom wilgotności powietrza pomaga łagodzić objawy alergii. Jednak nieodpowiednie używanie nawilżacza powietrza może być szkodliwe dla zdrowia, a niektóre rodzaje działają w sposób, który sam w sobie jest potencjalnie szkodliwy. Sprawdź, który nawilżacz powietrza jest równocześnie bezpieczny i skuteczny.

rodzaje nawilżaczy powietrza

Rodzaje nawilżaczy powietrza

Nie wiesz, jaki nawilżacz powietrza wybrać, by urządzenie to nie było szkodliwe dla zdrowia? Poniżej krótka charakterystyka popularnych modeli.

  • Ultradźwiękowy nawilżacz powietrza

Ten rodzaj cieszy się w Polsce popularnością, jednak nie każdy zdaje sobie sprawę, że ultradźwiękowy nawilżacz powietrza używany nieprawidłowo może przynieść więcej szkody niż pożytku.

Fale dźwiękowe, dzięki którym urządzenie tego typu nawilża, rozbijają cząsteczki wody i wszystkie jej składowe, również te niebezpieczne jak np. bakterie i metale ciężkie. Razem z nawilżonym powietrzem wdychamy więc wszystkie zanieczyszczenia.

Zastosowanie wody destylowanej lub poddanej odwróconej osmozie zapobiegnie temu procesowi, co jednak wiąże się z wyższymi kosztami eksploatacji.

Nawilżacz ultradźwiękowy nie jest polecany dla właścicieli zwierząt domowych – fale dźwiękowe są dla pupili dokuczliwe.

Zaletą ultradźwiękowego nawilżacza powietrza jest cichość pracy i energooszczędność.

Ewaporacja jest naturalną metodą nawilżania powietrza, uznawaną za jedną z najzdrowszych. Nawilżacz ewaporacyjny zasysa powietrze i przetacza je np. przez matę ewaporacyjną, by oddać wodę w postaci czystej pary.

Ewaporacyjny nawilżacz powietrza jest polecany dla alergików, ponieważ częściowo oczyszcza powietrze z kurzu i pyłków. Nie ma w jego przypadku ryzyka zbytniego nawilżenia powietrza, ponieważ urządzenie ogranicza wydajność w momencie, gdy poziom nawilżenia zbliża się do 60%.

Wadą nawilżacza ewaporacyjnego może być cena wyższa o około 150 zł od pozostałych, do czego dochodzi wymiana filtrów co 2 miesiące.

  • Parowy nawilżacz powietrza

Działa podobnie jak czajnik elektryczny – grzałka podgrzewa wodę, dzięki czemu urządzenie może wytworzyć gorącą parę wodną. Tutaj pojawiają się podstawowe wady: wysoki koszt eksploatacji i ryzyko poparzenia się, np. przez dziecko czy zwierzę domowe.

W użytkowaniu może przeszkadzać również podwyższenie temperatury powietrza przez gorącą parę wodną oraz odgłos bulgotania.

Zaletami są niska cena i brak dodatkowych akcesoriów koniecznych do zakupu.

Bez względu na wybór nawilżacza powietrza, należy dbać o urządzenie w odpowiedni sposób, by służyło poprawnie i jak najdłużej:

  • Regularnie wymieniaj wodę w urządzeniu.
  • Przed napełnieniem nawilżacza powietrza dokładnie wyczyść cały zbiornik.
  • W przypadku nawilżacza ultradźwiękowego używaj wyłącznie wody destylowanej lub poddanej odwróconej osmozie.
  • Regularnie odkamieniaj nawilżacz powietrza.
  • Wymieniaj filtry tak często, jak zaleca to dany producent.

Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Następny artykuł » zamknij

Kostka brukowa na taras



Ostatnie artykuły:

fot. HONOR








fot. Freepik



fot. ING


Tematy pokrewne:  

tag nowptag nolstag nawilżacz powietrza