Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Nie będzie paktu Ubuntu-Microsoft

19-06-2007, 08:24

Po tym jak Microsoft podpisał porozumienie patentowe z firmą Linspire, w prasie i blogosferze pojawiły się sugestie, że następną firmą w kolejce do zawarcia podobnej umowy będzie Canonical - sponsor popularnej dystrybucji Ubuntu. Twórca Ubuntu i założyciel Canonical w blogowym wpisie zdementował te plotki.

Microsoft cały czas twierdzi, ze Linux narusza jego patenty. Koncern nie mówi jednak o jakie patenty chodzi i zamiast dochodzić swoich spraw przed sądem proponuje dostawcom Linuksa porozumienia, które zapewniają nietykalność patentową. W swoim blogowym wpisie Mark Shuttleworth - CEO Canonical - wyraźnie dał do zrozumienia, że jego firma nie będzie zawierała takich porozumień.

- Odmówiliśmy dyskutowania nad jakimkolwiek porozumieniem z Microsoftem pod groźbą nieokreślonych naruszeń patentowych - napisał Shuttleworth. Twórca Ubuntu dodał, że według niego składane przez Microsoft obietnice odstąpienia od roszczeń patentowych nie mają żadnej wartości i nie są czymś za co warto płacić. Ponadto w jego opinii ci, którzy płacą za nietykalność patentową w rzeczywistości nadal są narażeni na oskarżenia związane z naruszeniem własności intelektualnej (z którymi ma zresztą problem nawet Microsoft).

Twórca dystrybucji Ubuntu napisał również, że oczywiście miło mu usłyszeć o staraniach Microsoftu dotyczących interoperacyjności między Linuksem i Windowsem. Jego zdaniem będzie mogła z tego skorzystać również dystrybucja Ubuntu, jeśli w wyniku prac powstanie kod, który będzie niewątpliwie wolnym oprogramowaniem.

Generalnie Shuttleworth nie wierzy, aby jakaś firma mogła być "wiecznie zła" i samych działań na rzecz interoperacyjności twórca Ubuntu nie potępia. Zaznacza jednak również, że nie wierzy, aby obecne działania Microsoftu były podejmowane z intencją wspierania wolnego oprogramowania.

CEO Canonical odniósł się w swoim wpisie także do kwestii wspierania interoperacyjności między formatami dokumentacji Open XML oraz ODF. W jego ocenie format ODF jest o wiele bardziej otwarty, a jego specyfikacja jest bardziej przejrzysta. Twórca Ubuntu wątpi też, aby Microsoft chciał dążyć do jak największej otwartości formatu Open XML.

Do tej pory patentowe porozumienia z Microsoftem podpisały firmy: Novell, Xandros oraz Linspire. Canonical nie jest obecnie jedyną firmą zdecydowanie odmawiającą takich porozumień. Również firma Red Hat wyraziła swoją dezaprobatę dla takich umów, a jej przedstawiciele mówili, że nie zapłacą "podatku od innowacji".

Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              



Ostatnie artykuły:


fot. Samsung



fot. HONOR