Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Nie będzie drugiego Amber Gold? Sądy skomunikują się elektronicznie z KRK

20-11-2012, 15:34

Elektroniczna komunikacja między sądami a Krajowym Rejestrem Karnym znacznie usprawni działanie sądów i w przyszłości może pozwolić na uniknięcie takich wpadek, jak te związane z Amber Gold. Aby było to możliwe, konieczne są jednak zmiany w prawie, na które dziś zgodziła się Rada Ministrów.

Rząd przyjął projekt

Rząd przyjął dziś projekt nowelizacji ustawy o Krajowym Rejestrze Karnym (KRK) oraz ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS). Celem tych przepisów ma być przyśpieszenie obiegu dokumentów pomiędzy sądami powszechnymi a Krajowym Rejestrem Karnym. Dotychczas mogło się to odbywać tylko pocztą tradycyjną, co oczywiście nie było rozwiązaniem na miarę dzisiejszych czasów.

Rząd chce, by możliwe byłoby komunikowanie się sądów z systemami KRS i KRK zarówno na etapie dokonywania wpisu podmiotu do KRS, jak i następnych wpisów dotyczących zmian w składzie organów tego podmiotu oraz możliwości informowania przez KRK o skazaniu osoby już wpisanej do KRS.

W ustawie o KRK uregulowano m.in. obowiązek przekazywania przez sądy, kart rejestracyjnych i zawiadomień za pośrednictwem systemu teleinformatycznego, o ile pozwolą na to warunki techniczne. Uregulowano też kwestie dotyczące przesyłania przez Rejestr informacji do sądów, a także sposoby uwierzytelniania kart rejestracyjnych i zawiadomień przekazywanych za pośrednictwem systemu teleinformatycznego.

zdjęcie
fot. kevin rawlings (lic. CC)

Automatyczna weryfikacja wpisanych do w KRS

Przyjęty przez rząd projekt zakłada takie zmiany ustaw o KRK i KRS, aby możliwe było dokonywanie automatycznej weryfikacji osób podlegających wpisowi i wpisanych do KRS, których mogą dotyczyć zakazy zajmowania różnych funkcji. Przed dokonaniem wpisu do rejestru sąd rejestrowy automatycznie będzie kierował do Krajowego Rejestru Karnego zapytanie dotyczące ewentualnej karalności osób podlegających wpisowi do rejestru w zakresie istotnym z punktu widzenia odpowiednich przepisów.

Krajowy Rejestr Karny będzie też na bieżąco przekazywał do systemu teleinformatycznego Krajowego Rejestru Sądowego dane o osobach prawomocnie skazanych za określone przestępstwa celem ustalenia, czy któraś z tych osób nie jest już wpisana do rejestru pomimo braku możliwości pełnienia powierzonej jej funkcji.

Sonda
Wierzysz, że elektroniczna komunikacja sądów z KRK ruszy na czas?
  • tak
  • nie
wyniki  komentarze

Potrzebne "techniczne dostosowania"

Prawo to nie wszystko. Proponowane w przyjętym projekcie zmiany wymagają wprowadzenia niezbędnych dostosowań systemów teleinformatycznych KRS i KRK. Nie zdziwmy się zatem, jeśli pomimo wdrożenia przepisów nie wszystko będzie działać tak, jak powinno.

Obecnie Ministerstwo Sprawiedliwości oczekuje, że

  • z dniem 15 stycznia 2013 r. zapewniona zostanie komunikacja pomiędzy KRK i KRS w zakresie danych o przestępstwach;
  • z dniem 30 czerwca 2013 r. gotowe będą rozwiązania informatyczne, które umożliwią przekazywanie przez sądy do KRK kart rejestracyjnych i zawiadomień za pośrednictwem systemu teleinformatycznego;
  • z dniem 1 stycznia 2014 r. będą gotowe pozostałe dostosowania systemów informatycznych KRS i KRK niezbędne dla stosowania rozwiązań proponowanych w przyjętym projekcie.

Przy okazji przypominamy, że oszuści starają się wykorzystać informację o zmianach dotyczących KRK i KRS. Jeśli zatem otrzymacie jakieś dziwne zawiadomienia o obowiązku dokonania wpisu za kilkaset złotych, nie reagujcie na to.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              



Ostatnie artykuły:


fot. Samsung



fot. HONOR