Nie baw się komórką przed snem

09-03-2011, 07:28

Dlaczego? Z badań wynika, że powodować to może problemy ze spaniem. Telefon komórkowy nie jest jednak jedynym winnym.

Ilu z Was zaraz przed snem ogląda telewizję, gra w gry komputerowe lub telewizyjne czy bawi się komórką? Zapewne spora część. Z badań przeprowadzonych przez amerykańską Narodową Fundację Snu (National Sleep Foundation - NSF) wynika, że robi tak również duża część Amerykanów, co znajduje potem odzwierciedlenie w problemach ze snem. 43 proc. badanych między 13. a 64. rokiem życia przyznało, że rzadko lub w ogóle nie śpi dobrze w czasie tygodnia roboczego. Większość stwierdziła, że potrzebuje około 7,5 godzin snu, podczas gdy faktyczny czas poświęcony tej aktywności nie przekracza 6 godzin i 55 minut.

Z badań wynika, że aż 95 proc. ankietowanych w ciągu godziny przed snem używa telewizora, komórki lub gier. Wydaje się, że może mieć to bezpośredni wpływ na jakość snu. Naukowcy zwracają uwagę, że wystawianie się na działanie sztucznego światła w sytuacji, gdy panuje mrok, wstrzymuje wydzielanie melatoniny koordynującej pracę zegara biologicznego. Wzrasta cała aktywność organizmu, co opóźnia zapadnięcie w sen.

61 proc. przepytanych Amerykanów korzysta z komputerów przed snem przynajmniej kilka razy w tygodniu. Połowa osób w wieku 13-29 lat surfuje w ostatniej godzinie po internecie. Aż 36 proc. osób między 13. a 18. rokiem życia gra w gry. Odsetek ten spada do 12 proc. w przypadku osób w wieku 46-64 lat.

Sonda
Masz problemy ze snem?
  • tak
  • nie
wyniki  komentarze

Konsekwencją problemów z nocnym spaniem jest spożywanie sporych ilości kofeiny, a także drzemki w ciągu dnia. Co ciekawe, najczęściej do tego ostatniego przyznają się osoby najmłodsze - 53 proc. w przypadku osób w wieku 13-18 lat oraz 52 proc. w przypadku 19-24-latków. 85 proc. pytanych stwierdziło, że niewystarczająca ilość snu negatywnie wpływa na ich nastrój, kolejne 72 proc. przyznało, że odbija się to na ich życiu rodzinnym. Ponad 2/3 skarży się, że ma to także wpływ na ich życie towarzyskie.

Co polecają naukowcy? Przede wszystkim należy codziennie kłaść się spać i wstawać o tej samej porze. Zegar biologiczny zostanie w ten sposób przyzwyczajony do stałego rytmu. W godzinach porannych powinniśmy wystawiać się na działanie jasnego światła, wieczorem powinno ono zostać przygaszone, by przygotować organizm do snu. Ważne są także regularne ćwiczenia, a także unikanie dużych posiłków zaraz przed snem.

Znacznie trudniej może przyjść zrelaksowanie się przed snem czy odsunięcie na bok stresów dnia codziennego. Życie toczy się obecnie bardzo szybko, nie zawsze znajdujemy odpowiednią ilość czasu na sen, co potem niestety ma swoje negatywne konsekwencje.


Źródło: National Sleep Foundation
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy