Nick też może być uznany za dane osobowe

08-08-2009, 18:59

Takie jest zdanie Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych. Dziennik Internautów dowiedział się, w jakich przypadkach może to nastąpić.

Najprościej mówiąc, nick (z ang. nickname - przezwisko, pseudonim) to ciąg znaków tworzący nazwę, pod jaką dana osoba występuje w sieci, w przypadku gdy nie chce posługiwać się swoim imieniem lub/i nazwiskiem.

W zależności od rodzaju usługi nick może mieć charakter tymczasowy, np. na czacie dla potrzeb oznaczenia osoby na czas jej udziału w dyskusji czy skomentowania wydarzenia w portalu informacyjnym, lub stały, w przypadku użytkowników rejestrowanych na forach dyskusyjnych, w portalach społecznościowych itp. Przy nicku stałym dla każdego połączenia się z daną usługą, ta sama osoba może występować pod tą samą nazwą. Przy nicku tymczasowym - jak łatwo się domyślić - za każdym razem może posłużyć się inną nazwą.

W obu przypadkach, niezależnie od rodzaju nicku, system informatyczny rejestruje numery IP komputerów, z których dokonywane są określone działania przez użytkownika. Nazwa (nick) przypisana konkretnemu użytkownikowi pełni zatem rolę dodatkowej informacji ułatwiającej jego identyfikację - tłumaczy rzecznik prasowy GIODO, Małgorzata Kałużyńska-Jasak. W określonych sytuacjach, o ile nie wymagałoby to nadmiernych kosztów, czasu lub działań, nick może być uznany za dane osoby możliwej do zidentyfikowania.

Opinię Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych potwierdza wyrok Sądu Najwyższego z dn. 11 marca 2008 r. (II CSK 539/2007). Z jego uzasadnienia można się też dowiedzieć, że nazwa użytkownika podlega ochronie prawnej na takiej podstawie, na jakiej ochronie podlega nazwisko, pseudonim lub firma, pod którą osoba fizyczna prowadzi działalność gospodarczą. Brak jednocześnie podstaw do traktowania samej nazwy użytkownika jako odrębnego dobra osobistego osoby fizycznej.

W Dzienniku Internautów pisaliśmy dotychczas o tym, że numer IMEI to nie zawsze dane osobowe, próbowaliśmy też ustalić, czy do danych osobowych należy zaliczyć numer telefonu.


Następny artykuł » zamknij

Co może grozić za atak XSS

Źródło: DI24.pl
Tematy pokrewne:  

tag GIODOtag dane osobowe
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Listy
Listy  
« Maj 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31