Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

44% internautów okradzionych online nie mogło odzyskać pieniędzy

Piotr Kupczyk 09-01-2015, 11:16

Chociaż wiele instytucji finansowych zapewnia, że zwróci pieniądze utracone na skutek cyberprzestępstwa, jedynie 56% respondentów wskazało, że ich straty zostały w całości zrekompensowane - wynika z badania przeprowadzonego przez B2B International i Kaspersky Lab.

Jak widać na zamieszczonym poniżej wykresie, 16% ofiar otrzymało tylko częściową rekompensatę, a 28% nie odzyskało żadnych pieniędzy. Straty mogą być znaczne: średnia kwota skradziona przez cyberprzestępców od jednego zaatakowanego Europejczyka wyniosła 1100 zł, a 16% straciło więcej niż 3500 zł.

Straty poniesione przez użytkowników w wyniku ataków finansowych online

Sytuację dodatkowo pogarsza fakt, że nie wszyscy użytkownicy są w pełni świadomi zagrożenia, jakim jest cyberoszustwo. 16% Europejczyków uważa, że przestępstwa online, w których dochodzi do kradzieży pieniędzy, stanowią rzadkość i im samym z pewnością się nie przydarzą. Jedynie 22% obawia się, że może stanowić cel cyberataku, a statystyki bezlitośnie pokazują, że w 2013 r. około 52% użytkowników z Europy było co najmniej jeden raz narażonych na cyberzagrożenia finansowe.

– Nawet jeśli masz pewność, że instytucja finansowa lub sklep internetowy zwrócą Ci pieniądze skradzione przez cyberprzestępców w wyniku oszustwa online, i tak powinieneś zachować ostrożność. Możesz rzeczywiście odzyskać wszystkie swoje pieniądze – chociaż dane sugerują, że dzieje się tak tylko w połowie przypadków – jednak nikt nie wynagrodzi Ci czasu, jaki na to stracisz, i stresu, jaki w związku z tym przeżyjesz. Dlatego warto zwrócić szczególną uwagę na ochronę informacji poufnych, w tym danych finansowych – komentuje Elena Karczenko, dyrektor ds. zarządzania produktami konsumenckimi firmy Kaspersky Lab.

Czytaj także: Strach się bać, czyli 10 najbardziej kłopotliwych zagrożeń 2014 r.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              



Ostatnie artykuły:


fot. Samsung



fot. HONOR