Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Opłaty od urządzeń tematem rozmów w Sejmie, ale w zamkniętym gronie

23-09-2014, 09:09

Posiedzenie komisji sejmowych, które będzie poświęcone m.in. opłatom od tabletów i komputerów za prywatne kopiowanie, odbędzie się w czwartek. Z jakiegoś powodu zdecydowano, że w posiedzeniu nie będą uczestniczyli goście z zewnątrz.

Z harmonogramu prac sejmowych wynika, że w przyszły czwartek (25 września) o godzinie 11:00 odbędzie się wspólne posiedzenie dwóch komisji sejmowych, tj. Komisji Kultury i Środków Przekazu (KSP) oraz Komisji Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii (INT).

Pola eksploatacji w związku z postępem...

Tematem spotkania będzie "Informacja o możliwości realizacji ustawy z dnia 9 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych w kontekście nowych pól eksploatacji w związku z postępem technologicznym". Temat zreferują Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Minister Administracji i Cyfryzacji.

Prawa autorskie w kontekście nowych technologii to dość szeroki temat, a z własnych źródeł wiemy, że jednym z podejmowanych tematów ma być tzw. opłata reprograficzna, zwana potocznie podatkiem od piractwa. Powszechnie wiadomo, że ta opłata obejmuje m.in. czyste nośniki oraz urządzenia do kopiowania, ale organizacje zbiorowego zarządzania (takie jak ZAiKS) chciałyby rozciągnięcia tej opłaty na takie urządzenia, jak tablety, komputery, telewizory, nawet dekodery (zob. ZAiKS i S-ka "obalają mity" o opłatach od urządzeń? Nie. Atakują chochoły).

Dyskusja o nowych opłatach interesuje wiele osób. Są nią szczególnie zainteresowane organizacje z branży elektronicznej, bo przecież ciężar nowej daniny poniosą gracze z tego rynku. Pieniądze z haraczu trafią do organizacji reprezentujących część twórców. Warto w tym miejscu przypomnieć, że nie wszyscy twórcy dostają pieniądze z tytułu opłaty reprograficznej doliczanej do urządzeń, choć ten haracz w praktyce spada na wszystkich nabywców urządzeń. W tym systemie "rekompensaty za kopiowanie" wszyscy mają się składać na wybrane "podmioty uprawnione".

zdjęcie
Smartfon i pieniądze - zdj. z Shutterstock.com

Bez gości

Czy w takim razie w posiedzeniu komisji sejmowych będą mogli wziąć udział producenci sprzętu? Otóż nie. Swój zamiar uczestniczenia w posiedzeniu wyraził m.in. Związek Importerów i Producentów Sprzętu Elektronicznego.

- Z uwagi na zakres merytoryczny posiedzenia, ZIPSEE oczywiście zgłosiło zainteresowanie udziałem w przedmiotowym posiedzeniu, niestety, ku mojemu ogromnemu zaskoczeniu, w Sekretariacie Komisji uzyskaliśmy informację, iż posiedzenie odbędzie się bez udziału gości - powiedział Dziennikowi Internautów Michał Kanownik, przedstawiciel Związku. - Biorąc pod uwagę, jakim żywym zainteresowaniem ze strony konsumentów spotyka się ostatnia fala dyskusji na ten temat (w szczególności możliwości obłożenia nią smartfonów i tabletów), tym bardziej istotne wydaje się, aby przedmiotowa dyskusja odbywała się publicznie, z udziałem wszystkich zainteresowanych stron a nie za zamkniętymi drzwiami.

Czy niczego się nie uczymy?

Nie tylko producentów sprzętu interesuje to posiedzenie. Również Jarosław Lipszyc, prezes Fundacji Nowoczesna Polska, wyraził na Facebooku zaniepokojenie faktem, że posiedzenie na temat tak ważny dla e-społeczeństwa odbędzie się bez udziału obserwatorów.

- Poświęcone prawom autorskim. Zamknięte dla obserwatorów. Czy naprawdę niczego się nie uczymy? Tak kompletnie niczego? - pytał Lipszyc.

Sonda
Czy spotkanie w Sejmie na temat opłaty reprograficznej powinno być otwarte dla gości?
  • tak
  • nie
  • trudno powiedzieć
wyniki  komentarze

Dziennik Internautów jeszcze w ubiegłym tygodniu przesłał pytania dotyczące tego posiedzenia do posłów Witolda Czarneckiego i Jana Kaźmierczaka (czyli do przewodniczącego i wiceprzewodniczącego komisji INT). Posłowie zignorowali nasze pytania.

To ważne dla e-społeczeństwa

Prawdopodobnie będzie transmisja online z tego posiedzenia, zatem dowiemy się, o czym mówiono. Nie zmienia to faktu, że komisje sejmowe mogłyby wykazać się większą otwartością przy tak ważnej kwestii. Minęły już czasy, kiedy o prawach autorskich dyskutowało się w zamkniętym gronie ludzi zainteresowanych kulturą. Dzisiaj prawa autorskie mają wpływ na nasz styl życia, sposób komunikowania się, nawet na naszą kieszeń. Nawet jeśli posiedzenie ma być bez udziału gości, przydałoby się jakoś lepiej to uzasadnić. Organizowanie zamkniętego spotkania na taki temat musi wzbudzać poważne wątpliwości.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              



Ostatnie artykuły:

fot. Sophos




fot. Freepik




fot. Freepik