Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Gry wideo zmieniają mózg nastolatków i mogą powodować uzależnienie

22-09-2014, 16:30

Gry wideo mogą mieć negatywne oddziaływanie na mózg nastolatków. Dzieje się to za sprawą neuroprzekaźnika dopaminy – hormonu szczęścia odpowiedzialnego za odczuwanie przyjemności. Długie godziny spędzone na graniu źle wpływają na rozwój młodego człowieka i powodują niższą aktywność społeczną.

Uwaga na MMO

Artykuł z fachowego czasopisma Neurology Now (czerwiec/lipiec 2014) donosi na temat fizycznych skutków obszernej ekspozycji młodzieży na gry wideo. Przedstawiono w nim wyniki badań (zgodne z dotychczasowymi osiągnięciami), które identyfikują pozytywne skutki grania, ale jednocześnie ostrzegają przed zmianami fizjologicznymi w korze mózgowej, które powstają w wyniku nadmiernej ekspozycji na gry. Artykuł nawiązuje do rzeczywistej  historii 19-latka Antoniego Rosnera, którego walka o zerwanie z grą „World of Warcraft” została opowiedziana w filmie dokumentalnym pt. „W prawdziwym życiu”. Rosner prawie porzucił studia, zanim nie skasował „World of Warcraft” i nie porzucił 18-godzinnych ciągów grania.

Dopamina – hormon szczęścia

Według dr David Greenfield, Ph.D., założyciela Centrum Leczenia Uzależnienia od Internetu, gracze podczas przechodzenia na kolejne wyższe etapy gry doświadczają  nagłego przypływu dopaminy – hormonu szczęścia. Dopamina jest naturalnie wytwarzana przez mózg i powstaje podczas aktywności, za które jesteśmy nagradzani. Nadmierne granie może doprowadzić mózg do takiej sytuacji, że „w normalnych warunkach”, bez stymulacji, będzie wytwarzał mniej tego neuroprzekaźnika, co spowoduje zmniejszony poziom dopaminy.

Wpływ gier wideo na psychikę

Wpływ gier wideo na psychikę może jednak być różny w zależności od tego, kto w nie gra.  W niektórych przypadkach gry wideo mogą nawet zwiększyć wielozadaniowość, percepcję wzrokową i zdolność mózgu do przetwarzania informacji. Według dr Hummera  (Uniwersytet Medyczny w Indianie) ważne jest, aby znać zachowanie swojego dziecka. Twierdzi on, że "Pytanie, jakie są skutki gier wideo, jest jak pytanie, jakie są skutki spożywania żywności". Różne gry powodują różne rzeczy, mogą szkodzić lub przynosić korzyści w zależności od tego, na co się patrzy.

Klinika leczenia uzależnień Medox NZOZNatomiast na pewno warto pamiętać o tym, że kora przedczołowa, która odpowiada za funkcje wyższe, nie jest w pełni dojrzała u nastolatka i kształtuje się czasami aż do 25 i 30 roku życia, dlatego troska o produkcję dopaminy dotyczy głównie młodych ludzi. Rodzice powinni zwracać uwagę na to, w co grają ich dzieci, określać granice i rozmawiać.

Pomoc dla uzależnionych od komputera znajdziesz w szpitalu: leczyc.pl – klinika leczenia uzależnień Medox NZOZ.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              





Ostatnie artykuły:


fot. Samsung



fot. HONOR