Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Nowy Simplocker żąda od użytkowników Androida 300 dolarów

22-07-2014, 20:08

Nową wersję złośliwego oprogramowania szyfrującego pliki na urządzeniach z Androidem wykryli eksperci z firmy ESET. Zawiera ona kilka istotnych ulepszeń w stosunku do swojej poprzedniczki, m.in. wyświetla żądanie zapłaty w języku angielskim i prosi o wyższy okup, szyfruje też szerszy zakres typów plików i jest trudniejsza do odinstalowania.

Nowy Simplocker, oznaczony przez firmę ESET jako Android/Simplocker.I, żąda okupu w języku angielskim. Podobnie jak inne zagrożenia typu ransomware, wprowadzana ofiarę w błąd, informując, że urządzenie zostało zablokowane przez FBI po rzekomym wykryciu nielegalnej działalności, takiej jak przeglądanie stron z pornografią dziecięcą itp. Cyberprzestępcy żądają 300 dolarów, które ofiara ma zapłacić poprzez MoneyPak, platformę prepaid służącą do płatności online.

Simplocker - żądanie okupu

Nowy wariant Simplockera zawiera dwie dodatkowe sztuczki, aby jeszcze bardziej uprzykrzyć ofiarom życie.

Simplocker podszywa się pod aplikację Video Player

- Oprócz szyfrowania dokumentów, zdjęć i filmów na karcie SD urządzenia, Android/Simplocker.I szyfruje teraz także archiwa plików: ZIP, 7z i RAR. Wiele narzędzi do tworzenia kopii zapasowych plików w systemie Android przechowuje backupy jako pliki archiwalne, dlatego również te kopie zapasowe zostaną zaszyfrowane - wyjaśnia Kamil Sadkowski, analityk zagrożeń z firmy ESET. Eksperci przygotowali już bezpłatną aplikację o nazwie Simplocker Decryptor, która pozwala na odszyfrowanie plików.

Co istotne, złośliwe oprogramowanie ukrywa się pod postacią odtwarzacza wideo plików Flash (zob. zrzut ekranu po prawej stronie) i instaluje się z uprawnieniami administratora urządzenia, co utrudnia późniejsze usunięcie szkodnika.

Poprzednia wersja Simplockera, wykryta na początku czerwca br., szyfrowała wyłącznie pliki o rozszerzeniach: JPEG, JPG, PNG, BMP, GIF, PDF, DOC, DOCX, TXT, AVI, MKV, 3GP i MP4, które znajdowały się na karcie pamięci. Komunikat o żądaniu okupu napisany był po rosyjsku, a zapłatę należało uiścić w ukraińskiej walucie, co pozwalało przypuszczać, że głównymi ofiarami tego zagrożenia mieli być mieszkańcy Ukrainy.

Czytaj także: Najgroźniejsze aplikacje mobilne do wyłudzania pieniędzy


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Źródło: ESET



Ostatnie artykuły:


fot. Samsung



fot. HONOR