Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Google już zapomina wybrane osoby w Polsce? Niekoniecznie!

03-07-2014, 12:40

Polscy użytkownicy Google mogą odnieść wrażenie, że wyszukiwarka usuwa już linki dotyczące takich osób, jak pewien kontrowersyjny adwokat. W rzeczywistości żadne linki nie musiały być usunięte.

Użytkownicy Google w Polsce mogli się już natknąć w wynikach wyszukiwania na komunikaty mówiące o tym, że wyniki dotyczące wybranych osób mogły być zmodyfikowane. To oczywiście efekt wdrażania prawa do bycia zapomnianym.

Google ostrzega

Efekty "prawa do bycia zapomnianym" można już obserwować, choć komunikaty Google w tej sprawie nie są do końca jasne.

Przykładowo, jeśli wpiszemy do Google nazwisko pewnego znanego adwokata, ujrzymy pod wynikami wyszukiwania taki komunikat:

zrzut

Komunikat głosi, że "Niektóre wyniki mogły zostać usunięte na mocy europejskich przepisów o ochronie danych". Można więc odnieść wrażenie, że jeśli szukamy czegoś o tym konkretnym adwokacie i widzimy taki komunikat, jakieś linki prawniku zostały usunięte.

W rzeczywistości to nie tak.

Wyniki zmienione? Nie!

Dziś rano kilku czytelników już nas zaalarmowało, że ten adwokat chyba skorzystał z "prawa do bycia zapomnianym". Zdziwiło nas jednak to, że prezentowane przez Google linki właściwie się nie zmieniły i prowadzą do tekstów krytycznych wobec adwokata.

Sonda
Czy Google powinna wyraźnie wskazać, jakie wyniki zmieniła przez prawo do bycia zapomnianym?
  • tak
  • nie
  • trudno powiedzieć
wyniki  komentarze

Sprawdziliśmy kilkanaście innych nazwisk. Zaczęliśmy od znanych nam nieuczciwych przedsiębiorców. Wszędzie były komunikaty o możliwości usunięcia wyników, ale linki do kompromitujących materiałów były nadal widoczne. Potem sprawdziliśmy nazwiska całkiem zmyślone i za każdym razem widzieliśmy taki komunikat, jak na zrzucie powyżej.

To zainspirowało mnie do zadania Google prostego pytania. Czy ten komunikat wyświetla się tylko tam, gdzie zmodyfikowano wyniki, czy zawsze przy wyszukiwaniu nazwisk? Piotr Zalewski z Google Polska odpisał mi na to pytanie szybko i krótko: "Panie Marcinie, Zawsze".

Cóż... to wiele wyjaśnia. Komunikat stanowi ogólną informację. Nie należy go traktować jako powiadomienia o zmodyfikowaniu wyników dotyczących konkretnych osób.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              



Ostatnie artykuły:


fot. Samsung



fot. HONOR