Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Nadchodzą e-recepty, e-skierowania, telemedycyna - rząd przyjął założenia

24-06-2014, 15:19

Elektroniczna Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, elektroniczne recepty, telemedycyna - to niektóre nowości, które ma wprowadzić nowa Ustawa o systemie informacji w ochronie zdrowia. Rząd przyjął założenia do tej ustawy.

Służba zdrowia to jedna z tych państwowych struktur, w której można znacznie ograniczyć obieg dokumentów papierowych. Ponadto w medycynie istnieje już możliwość zdalnego świadczenia niektórych usług (tzw. telemedycyna). Wykorzystanie tego potencjału nie będzie jednak możliwe bez zmian w prawie. 

Dziś rząd zrobił krok w tym kierunku, tzn. przyjął założenia do nowelizacji Ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia. Projekt przewiduje m.in. zmiany w przepisach dotyczących recept, skierowań, zleceń i dokumentacji medycznej.

Elektroniczna Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego

Istotnym elementem tych propozycji jest Elektroniczna Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (KUZ), która będzie jednolitym dla wszystkich pacjentów dokumentem potwierdzającym prawo do leczenia. KUZ otrzymają wszystkie grupy osób, które w Centralnym Wykazie Ubezpieczonych posiadają status osoby posiadającej dostęp do świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych oraz świadczeniobiorcy inni niż ubezpieczeni.

Posługiwanie się kartą będzie obowiązkowe. Podstawą do wydawania kart KUZ będzie Centralny Wykaz Ubezpieczonych. Dystrybucja kart odbywać się będzie poprzez świadczeniodawców. Pacjent zgłaszający się do lekarza musi przedstawić Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego i potwierdzić swoją tożsamość dowodem czy paszportem.

Karta dla specjalisty

Projekt zakłada też wprowadzenie Karty Specjalisty Medycznego (KSM), która będzie zapewniała wykonanie świadczenia poprzez potwierdzenie udziału specjalisty medycznego w leczeniu – złożenie podpisu elektronicznego poświadczonego certyfikatem wydawanym przez uprawniony podmiot.

KSM będą posiadać wszystkie osoby wykonujące zawód medyczny, psycholodzy i psychoterapeuci, zatrudnieni przez świadczeniodawców, którzy mają zawarte umowy z NFZ. KSM będzie wydawana również: diagnostom laboratoryjnym, ratownikom medycznym, farmaceutom oraz osobom wykonującym tzw. czynności techniczne, np. rejestratorkom, sekretarkom medycznym.

Sonda
Czy wierzysz, że uda się wprowadzić e-recepty zgodnie z planem w roku 2016?
  • tak
  • nie
wyniki  komentarze

Telemedycyna i e-recepty

Projekt zakłada też wprowadzenie możliwości realizacji świadczeń zdrowotnych w modelu telemedycyny. Lekarz nie będzie musiał kontaktować się osobiście z pacjentem, aby monitorować np. ciśnienie krwi czy poziom cukru. Projektodawca zakłada, że KSM i KUZ mogą być wykorzystane jako narzędzia bezpiecznego uwierzytelniania do przesyłania danych między pacjentem a specjalistą.

Jeśli chodzi o recepty, to zakłada się, że już od sierpnia 2016 r. będą one wystawiane jedynie w postaci elektronicznej. W niektórych sytuacjach dopuszczalne będzie wystawianie recept papierowych.

Osoby zainteresowane szczegółami projektu mogą go znaleźć w Rządowym Centrum Legislacji, ale jest to wersja ze stycznia. Poniżej zamieszczamy jej kopię.

Do Ku Ment 99471 by di24pl


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              



Ostatnie artykuły:


fot. Samsung



fot. HONOR