Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Central Open Data Hackathon w pytaniach i odpowiedziach

PATRONAT MEDIALNY 20-02-2014, 22:54

Rozwój nowych technologii daje nadzieję milionom entuzjastów, którzy wierzą że takie technologie jak: otwarte dane, crowdsourcing, wizualizacja danych i inne kreatywne inicjatywy mogą zmienić świat na lepsze. Niektóre z tych terminów mogą brzmieć obco, dlatego poprosiliśmy naszych ekspertów - Alexeya Sidorenko z Projektu Teplitsa i Krzysztofa Madejskiego z Fundacji ePaństwo o przybliżenie wam tematu aplikacji społecznych.

central open data hackathon

Po pierwsze: co to są aplikacje społeczne?

Generalnie, aplikacja (web-aplikacja) - (z ang. application lub web application) to strona internetowa albo serwis, pozwalający rozwiązać konkretny problem. W praktyce wszystkie interaktywne strony internetowe są aplikacjami. Przy tym mają szeroki zakres usług. Z jednej strony, za aplikacje można uznać popularne platformy, takie jak Twitter, Facebook, które umożliwiają kontakt i podtrzymują więzi społeczne, ale także dają możliwość publikacji materiałów i dzielenia się nimi. Z drugiej strony, aplikacjami mogą być także małe projekty, jak na przykład time.is, pozwalający porównać godzinę w konkretnych strefach czasowych.

Aplikacje obywatelskie (lub inaczej, aplikacje społeczne) – to aplikacje stworzone do rozwiązywania ważnych problemów społecznych. Poprawiają punktowo jakiś mały problem naszej szarej rzeczywistości. Mogą usprawniać komunikację z urzędami, pokazywać bariery dla osób niepełnosprawnych, prezentować budżet gminy w przystępny sposób lub wskazywać rodzicom najbliższy plac zabaw dla dzieci. Mogą przyjąć postać aplikacji na smartfony, strony internetowej lub aplikacji na komputer osobisty. Tworzone są najczęściej non-for-profit przez grupę zaangażowanych osób, a ich głównym celem jest pokazanie, że niedużym nakładem pracy można zmienić coś, co ma bezpośredni wpływ na poprawę naszej jakości życia i funkcjonowania w społeczeństwie. Aplikacje takie mogą mieć różną żywotność. Często są impulsem do działania dla urzędników, którzy zainspirowani wprowadzają projekt na większą skalę. Rozwiązując konkretny problem mogą być także łatwe przeniesione do innego miasta lub kraju, gdzie podobny problem istnieje.

 

Po drugie: jakie aplikacje społeczne stworzono dotychczas?

Przykłady przywoływane przez Alexeya pochodzą z Rosji, np. popularny projekt „RosJama” pozwala kierowcom nie tylko zaznaczać na mapie dziury na drogach, ale także stworzyć zgłoszenie w formacie PDF, które można przesłać do lokalnego oddziału drogówki. W przypadku, gdy drogówka ignoruje zgłoszenie, można od razu wygenerować zgłoszenie do prokuratury. Jako szczególne ciekawe projekty wymienił również CorruptUA – Ukraińską mapę anty-korupcyjną. Dzięki niej obywatele mogą raportować o przypadkach korupcji (łapówki, przekręty, itd.) oraz Karta Narushenii (Mapa Naruszeń Swobody Głosowania) – mapę zakłoceń wyborczych w Rosji.

Krzysztof wymienił przede wszystkim polskie projekty, takie jak: naprawmyto.pl, mamprawowiedziec.pl, warszawski numer 19115 jako aplikacja na smartfon, jakdojade.pl i sejmometr.pl. Przypomniał też, że pomysły na aplikacje są ograniczone wyłącznie kreatywnością uczestników: “każdy jak się zastanowi co go wkurza, czego mu brakuje może wpaść na ciekawy pomysł, który następnie na forum hackathonu zostanie zweryfikowany pod kątem łatwości wcielenia w życie”.

 

Po trzecie: co jest najważniejsze na hackatonie?

Sfinalizowane projekty – to jest tylko jeden z efektów, których oczekujemy od hackatonu. Dla ludzi, którzy nigdy nie byli na podobnym wydarzeniu lub nie wiedzą jak programować – hackaton jest dobrą możliwością by poznać od 'kuchni' pracę nad aplikacjami, stronami i portalami. 

Hackathony działają w ramach zasady "learning by doing", czyli uczenie się poprzez działanie. Dla deweloperów, jest to szansa na wytrenowanie swoich umiejętności szybkiego programowania, szybkiego podejmowania decyzji, ale też pracy w zespole. Na hackathonach można często zauważyć jak back-endowiec uczy się czym jest użyteczność – bo siedzi obok z designerem czy front-endowcem, równocześnie tłumacząc im jak najlepiej zaprojektować model pewnego obiektu. Inicjator projektu, osoba, często nie mająca zaplecza informatycznego, najpierw jest zszokowana, bo nie rozumie procesu tworzenia aplikacji, ale później zaczyna uczestniczyć w podejmowaniu decyzji zespołu. Najważniejsza jest chęć nauki.

Alexey, zwraca jednak uwagę, że hackathon ma to do siebie, że trwa krótki okres, a do stworzenia poważnego projektu potrzeba więcej czasu. Powyższe projekty zostały sfinalizowane przez wiele miesięcy poważnej pracy. Krzysztof zaznacza, że należy zadbać o to, aby kontakty pozyskane podczas hackathonu oraz energia powstała podczas dyskusji nad projektem przełożyła się na stworzenie zespołu, który dany projekt pociągnie do finalnej fazy.

 

Po czwarte: Jak można wykorzystywać aplikacje społeczne?

Ważną zaletą aplikacji obywatelskich jest to, że tworzą je hakerzy, ludzie bardzo doceniający otwarte oprogramowanie. Dobra aplikacja obywatelska jest wolnym i bezpłatnym oprogramowaniem (Open Source). Alexey: “Dzięki temu, że RosJama była opublikowana jako Open Source, Teplitsa razem z organizacją Perspektywa, była w stanie zrobić RosDostup.ru, portal, który w takim samym trybie co RosJama pozwala zgłaszać brak infrastruktury dla niepełnosprawnych. Mieliśmy wprowadzić niektóre zmiany, ale tak czy inaczej było to szybsze i lepsze, niż tworzenie zupełnie nowego serwisu. Za pomocą RosJamy (http://rosyama.ru/) naprawiono ponad 14 tys. różnych dziur na drogach.”

 

Jakie pomysły pojawią się na marcowym hackathonie organizowanym na Stadionie Narodowym i ile z nich przełoży się na działające aplikacje społeczne?

Będziemy tu na bieżąco informować!

 

Zapraszamy do rejestracji na stronie ceehack.evenea.pl 

Więcej informacji znajduje się na stronie internetowej Hackatonu


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              



Ostatnie artykuły:


fot. Samsung



fot. HONOR