Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Studenci zbudowali księżycowego robota od nowa, bo kurierzy zgubili paczkę z elektroniką

25-05-2013, 18:03

To nie może być prawda - komentowali internauci, dowiadując się, że firma kurierska zgubiła jedną z dwóch paczek zawierających części robota księżycowego Husar, który miał powalczyć o zwycięstwo w zawodach organizowanych przez NASA. Polscy studenci nie złożyli jednak broni, a sędziowie to docenili, przyznając im nagrodę specjalną za wytrwałość - Perseverance Award.

We wrześniu ubiegłego roku okazało się, że studenci Politechniki Warszawskiej - jako jedyni w Europie - zakwalifikowali się do prestiżowego konkursu NASA Lunabotics Mining Competition. Celem jego uczestników było zaprojektowanie i skonstruowanie robota, który mógłby wykopać i przewieźć w wyznaczone do tego miejsce 10 kg księżycowego gruntu w minimum 10 minut. Pojazd musiał być oczywiście przystosowany do pracy w warunkach panujących na Księżycu.

Polscy studenci zdecydowali, że najmocniejszą stroną budowanego przez nich robota, którego nazwali Husar, będzie sztuczna inteligencja. Postanowili też wykorzystać innowacje w maksymalnie dwóch elementach konstrukcji, przy pozostałych stawiając na sprawdzone już rozwiązania. Wybór padł na koła oraz układ kopiący. Tak wyglądał gotowy robot księżycowy przed wysłaniem go do Centrum Kosmicznego im. Johna F. Kennedy'ego na Florydzie, gdzie odbywają się zawody:

Husar - robot, którego studenci mieli zaprezentować na zawodach NASA Lunabotics Mining CompetitionŹródło: facebook.com/HusarRobotKsiezycowy

Husar nie dotarł jednak na miejsce. Spotkała nas bardzo niemiła niespodzianka. Jedna z dwóch paczek, które znajdowały się w naszej przesyłce, została zagubiona przez firmę kurierską gdzieś na terenie Stanów Zjednoczonych już po odprawie celnej - poinformowali we środę studenci na Facebooku. Czy zrezygnowali z udziału w zawodach? Nie, postanowili odbudować robota w hotelowym pokoju, pozyskując potrzebne części od konkurencyjnych drużyn.

Wczoraj podzielili się na swoim fanpage'u widocznym poniżej zdjęciem. Kolejne godziny pracy za nami. Konstrukcja zaczyna przypominać "robota" ;-) Nie jest to to o czym byśmy marzyli, ale będzie: "Good enough"! - napisali, zachęcając do oglądania transmisji z zawodów.

Robot zbudowany na nowoŹródło: facebook.com/HusarRobotKsiezycowy

Jak naprędce skonstruowany robot poradził sobie w konkursie NASA? Możemy o tym przeczytać na blogu „Rakiety, aligatory i komary”, którego autorem jest Marek Cyzio. Pojazd polskich studentów dobrze się spisał podczas dwóch ważnych testów: komunikacyjnego oraz przed wpuszczeniem do piaskownicy z regolitem (gruntem księżycowym). W samej piaskownicy nie był jednak w stanie niczego wykopać - jak się później okazało, w czasie przenoszenia robota jeden z przewodów przesunął się i zrobił zwarcie.

Mimo to polscy studenci otrzymali duże brawa. Sędziowie i obserwatorzy zawodów byli pod wrażeniem ich uporu oraz tego, że - jak pisze autor bloga - w ciągu czterech dni, korzystając dosłownie z odpadków, udało im się stworzyć rozwiązanie, które nie było wcale jakoś gorsze od wielu robotów przywiezionych przez inne zespoły. Nic zresztą dziwnego, skoro hasłem polskiej drużyny stało się „Failure is not an option”.

Drużyna z Politechniki Warszawskiej i jej hasłoŹródło: facebook.com/HusarRobotKsiezycowy

AKTUALIZACJA: Na fanpage'u projektu są już dostępne zdjęcia pokazujące finałowe zmagania polskiego robota księżycowego, któremu nadano nazwę White Eagle. Jury doceniło ciężką pracę studentów, przyznając im Perseverance Award (nagrodę za wytrwałość). Zebraliśmy gigantyczne owacje od wszystkich drużyn oraz gratulacje od sędziów. Wszyscy byli pod wrażeniem tego, że można zbudować robota spełniającego wymogi konkursu w 4 dni - napisali studenci na Facebooku.

Przy okazji przypominamy, że za tydzień trzy polskie łaziki marsjańskie staną do zawodów University Rover Challenge rozgrywanych na pustyni w Utah - zobacz, jak wyglądają i co potrafią.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              



Ostatnie artykuły:


fot. Samsung



fot. HONOR