Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Najpierw niespodziewana dymisja, później przejście do konkurencji, które doprowadziło do sądowego pozwu. Ostatecznie jednak strategiczne partnerstwo okazało się dla obu firm ważniejsze.

Na początku sierpnia firma Hewlett-Packard poinformowała o dymisji swojego dyrektora generalnego Marka Hurda. Powodem były zarzuty o molestowanie seksualne (ostatecznie niepotwierdzone), a także naruszenie zasad korporacji - Hurd miał ukrywać wydatki na prywatne spotkania z jedną z pracownic. Rynek, mając na uwadze jego osiągnięcia, nie zareagował pozytywnie na tę wiadomość - kurs akcji amerykańskiego koncernu spadł, razem z nim jego wartość.

>> Czytaj więcej: Zarzut molestowania seksualnego przyczyną rezygnacji dyrektora generalnego HP

Oferty pracy dla Marka Hurda miały się posypać ze wszystkich stron. Najkorzystniejsze warunki musiała zaproponować firma Oracle, gdyż to jej zaproszenie do współpracy zostało zaakceptowane. Warunki umowy pozostały oczywiście tajne. Podobnie jak tajne powinny pozostać wszelkie tajemnice, w których posiadaniu jest były już dyrektor generalny Hewletta-Packarda.

Koncern z Palo Alto miał jednak wątpliwości, czy tak naprawdę się stanie. Firma złożyła więc w sądzie pozew, w którym domagała się zablokowania przejścia Hurda do Oracle. Głównym argumentem było przekonanie, że nie będzie on w stanie właściwie wykonywać swoich obowiązków bez wykorzystania wiedzy o HP. Jako dyrektor generalny poznał słabe strony firmy, a także jej plany na przyszłość. Mógłby te informacje wykorzystać do wzmocnienia Oracle.

>> Czytaj więcej: HP pozywa Marka Hurda

Sprawę udało się jednak zakończyć polubownie. Obie firmy podały w poniedziałkowym komunikacie prasowym, że doszło do porozumienia w sprawie pracy Hurda w Oracle. Jego warunków nie ujawniono. Agencja Reuters podaje jednak, że Hurd zrzekł się prawa do 345 tysięcy akcji, które nabył między styczniem 2008 a grudniem 2009 roku. Według obecnego kursu akcji ich wartość to około 13,6 mln USD (cały pakiet pożegnalny wart był około 34,6 mln USD).

Oracle i Hewlett-Packard zapewniły ponadto o swojej strategicznej współpracy, podkreślając, że trwa ona już ponad 25 lat. Obie firmy mają około 140 tysięcy wspólnych klientów, którym dostarczają zróżnicowane i uzupełniające się usługi.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *