Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Dzieci na celowniku phisherów

10-12-2009, 11:27

Cyberprzestępcy, fałszując witryny jednego z międzynarodowych portali rozrywkowych dla dzieci - Habbo Hotel, wykradli hasła i uzyskali dostęp do kont graczy, odnosząc przy tym wymierne korzyści.

Atak poprzez sfałszowaną angielską stronę Habbo Hotel
fot. G Data - Atak poprzez sfałszowaną angielską stronę Habbo Hotel
Najmłodsi użytkownicy sieci zostali zwabieni na spreparowane strony Habbo Hotel w języku angielskim, niemieckim, hiszpańskim, francuskim i holenderskim. Próby logowania na fałszywych witrynach umożliwiły ich twórcom kradzież danych dostępowych i swobodne zarządzanie wirtualną walutą, w tym także sprzedaż jej na czarnym rynku. W przypadku rejestracji nowych użytkowników pieniądze ze sprzedaży fałszywych Habbo Credits trafiały bezpośrednio na konta przestępców.

Sfałszowana hiszpańska strona Habbo Hotel
fot. G Data - Sfałszowana hiszpańska strona Habbo Hotel
Dotychczas najczęściej fałszowano strony związane z sektorem finansowym. Młodzi użytkownicy Habbo Hotel okazali się uprzywilejowanym celem nowej fali ataków phishingowych - komentują eksperci z G Data Software. Atak się powiódł dzięki umieszczeniu na odwiedzanych przez dzieci stronach internetowych, forach i blogach wielu odnośników do sfałszowanych witryn. Nie bez znaczenia okazała się też mała świadomość dzieci na temat zagrożeń czyhających na nich w sieci.

Aby uniknąć pułapek, specjaliści ds. bezpieczeństwa zalecają wszystkim użytkownikom kontrolę wpisów w pasku adresowym przeglądarki. W Polsce, mimo że nie doczekaliśmy się uruchomienia stron Habbo Hotel, phishing należy do dość często stosowanych form ataku, czego przykładem jest próba pozyskania poufnych danych od klientów Banku Zachodniego WBK, o której Dziennik Internautów informował w październiku.

>> Czytaj więcej: Kolejny atak na klientów BZ WBK


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Źródło: G Data