Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Kupując komputer przenośny, powinniśmy wziąć pod uwagę wiele czynników. Oprócz ceny, wagi czy żywotności baterii warto także uwzględnić awaryjność. Ta bowiem jest bardzo różna w zależności od producenta.

Zakup komputera przenośnego nie wiąże się obecnie z tak wysokimi wydatkami, jak jeszcze kilka lat temu. Notebooków sprzedaje się ostatnio więcej niż komputerów stacjonarnych, w czym niewątpliwie pomogło pojawienie się netbooków - gorzej wyposażonych, ale także tańszych kuzynów laptopów. Wyborowi producenta naszego komputera warto jednak poświęcić trochę uwagi, gdyż może mieć to zasadnicze znaczenie dla jego funkcjonowania.

>> Czytaj także: Netbook a notebook - czym się różnią?

Firma SquareTrade dokonała analizy (.pdf) współczynników awaryjności przeszło 30 tysięcy laptopów. Wynika z niej, że w okresie paru lat od dokonania zakupu 31 procent z nich przestanie działać czy to z powodu awarii, czy też wypadku. Skokowy wzrost tej zmiennej można zaobserwować szczególnie w drugim i trzecim roku. W raporcie zwrócono uwagę na to, że jest ona wyższa niż w przypadku innych urządzeń elektronicznych. To jednak wynika z faktu, że komputery są znacznie bardziej zaawansowane technologicznie.

Netbooki, hit ostatnich miesięcy, zasługują na szczególną uwagę. Okazuje się bowiem, że wskaźnik ich awaryjności jest o około 20 procent wyższy niż w przypadku zwykłych laptopów. To jednak rekompensowane jest niższą ceną.

Wśród dziewięciu największych producentów komputerowych (w badaniu brało udział przynajmniej tysiąc egzemplarzy) zdecydowanie najlepiej poradziły sobie laptopy firm Asus i Toshiba z niewielkim wskazaniem na tę pierwszą firmę. Wskaźniki awarii po trzech latach wyniosły odpowiednio 15,6 oraz 15,7 procent. W okresie pierwszych dwóch lat ukształtowały się one na poziomie poniżej 10 procent.

>> Czytaj także: Apetyt na notebooki coraz większy

Na drugim końcu zestawienia znalazły się komputery przenośne firmy HP. Już po dwóch latach około 16 procent z nich miało za sobą awarię, po trzech latach przeszło co czwarty (25,6 procent).

Na której firmie warto polegać? Wskaźniki ich awaryjności to tylko jeden z elementów, jaki należy brać pod uwagę. Parametry techniczne, wygląd oraz ceny także mają duże znaczenie. Wyników tych  badań nie opłaca się jednak ignorować.

Awaryjność laptopów według marek w okresie 3-letnim:

  1. Asus - 15,6%
  2. Toshiba - 15,7%
  3. Sony - 16,8%
  4. Apple - 17,4%
  5. Dell - 18,3%
  6. Lenovo - 21,5%
  7. Acer - 23,3%
  8. Gateway - 23,5%
  9. HP - 25,6%

Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Następny artykuł » zamknij

GG 10 już dla wszystkich

Źródło: SquareTrade



Ostatnie artykuły:

fot. DALL-E




fot. DALL-E



fot. DALL-E