Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Dzisiaj, czyli 10.09.08 punktualnie o godzinie 10:09:08 startuje trzecia odsłona internetowego kalkulatora, stworzonego przez Polaków, rozwiązującego zadania matematyczne krok po kroku. Dziennik Internautów zdążył już zapoznać się z funkcjonalną wersją beta serwisu Poolicz.

Pomysł na online'owe narzędzie, które umożliwi laikom rozwiązywanie skomplikowanych zadań z matematyki, zrodził się w głowach dr. inż. Piotra Jurgasia oraz Grzegorza Gałuszki, studenta AE Katowice. System ruszył przed dwoma laty. W zeszłym roku Poolicz wzbogacił ofertę popularnego serwisu z materiałami edukacyjnymi - Sciaga.pl, pojawiła się też wersja przeznaczona dla telefonów komórkowych. Kalkulator doczekał się już swojego hasła w Wikipedii. Jak podają jego twórcy, z funkcjonalności Poolicz do tej pory skorzystało ponad 42 tys. zarejestrowanych użytkowników oraz 1,5 mln gości.

Przykładowe obliczenia na kalkulatorze
fot. Poolicz.pl - Przykładowe obliczenia na kalkulatorze
Czego możemy się spodziewać w najnowszej odsłonie? Uwagę przyciąga "iphonowskie" opakowanie serwisu - animowane ikony i opisy zastępują instrukcję obsługi, najczęściej napotykane problemy autorzy rozwiązują poprzez zamieszczanie odpowiednich filmów instruktażowych. Chętni mogą odwiedzić i zasubskrybować kanał Poolicz na YouTube.

Kalkulator radzi sobie obecnie z równaniami i nierównościami I stopnia (bez kwadratów), oblicza pochodne, rysuje wykresy popularnych funkcji, upraszcza wyrażenia, dostępne są też operacje na macierzach, takie jak mnożenie czy dodawanie. Sporym uproszczeniem w stosunku do poprzednich wersji jest wprowadzanie zadania w jego naturalnym zapisie (tak jak wygląda ono w książce). Lista możliwości Poolicz ma być stale uaktualniana.

Po założeniu konta użytkownik może zapraszać do serwisu inne osoby, zapisywać swoje notatki, wysyłać kłopotliwe zadania do znajomych, którzy pomogą mu wyklikać odpowiedź krok po kroku. Na uwagę zasługuje możliwość kopiowania fragmentów obliczeń i wklejania ich w innym, wskazywanym przez kursor miejscu. Kalkulator dostępny jest na razie tylko po polsku, ale w dwóch wersjach: Flash i HTML.

Jak tłumaczy Grzegorz Gałuszka, mottem serwisu jest zdanie "cała matma w jednym palcu" - ponieważ potrzeba tylko jednego palca (lub wskaźnika myszy na ekranie), aby na interaktywnej tablicy rozwiązać najbardziej uciążliwe i często czasochłonne zadania z matematyki.

Autorzy kalkulatora są przekonani, że prosta obsługa (czego nie można powiedzieć o szeroko promowanych kalkulatorach naukowych), powszechny dostęp oraz fakt, że jest on całkowicie bezpłatny, przyczyni się do podniesienia na duchu tysięcy osób, które dowiedziały się o obowiązkowej maturze z matematyki oraz wszystkich tych, którzy nie chcą tracić pieniędzy na korepetycje.

Młodzi naukowcy mają też nadzieję, że międzynarodowy charakter matematyki pozwoli wykorzystać ich narzędzie w krajach rozwijających się oraz uboższych regionach, których mieszkańcy nie mogą sobie pozwolić na zakup drogiego oprogramowania. Do obsługi serwisu Poolicz wystarczy nawet niskiej klasy komputer z łączem internetowym i przeglądarką.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Następny artykuł » zamknij

Źródło: Poolicz