Sleipnir to stosunkowo nowa przeglądarka japońskiej firmy Fenrir. Po wydaniu wersji anglojęzycznej producent zdecydował się wypromować ją poza Krajem Kwitnącej Wiśni. Twórcy Sleipnira planują zdobyć 5% udziałów rynkowych, przełamując tym samym dominację Internet Explorera i Firefoksa.
Prace nad przeglądarką zaczęły się niespełna trzy lata temu, niektórzy widzą w niej ciągle nakładkę na IE. Najczęściej wymienianą zaletą Sleipnira jest właściwie nieograniczona możliwość konfiguracji. Można nawet - za pomocą jednego przycisku - zmienić silnik renderujący przeglądarki. Do wyboru mamy wykorzystywany w Internet Explorerze Trident oraz stosowane w Firefoksie Gecko (wspierane w nieco mniejszym zakresie). Funkcja ta może się przydać w przypadku witryn dostosowanych tylko do jednej przeglądarki, o które w sieci nietrudno. Ze strony producenta można ściągnąć także wtyczki i skórki dla Sleipnira.
W tej chwili Sleipnir dostępny jest w dwóch wersjach językowych: japońskiej i angielskiej. Twórcy przeglądarki w bliżej nieokreślonej przyszłości zamierzają wydać także edycje hiszpańską i francuską. Jak donosi Techworld, ma to pomóc w zwiększeniu liczby użytkowników Sleipnira z obecnych 100 tys. do 17 mln, co dałoby firmie Fenrir 5% udziałów w światowym rynku przeglądarek internetowych. Producent podaje, że w Japonii wskaźnik ten sięga 9%. Według szacunków Nikkei ITpro ze Sleipnira korzysta 6% japońskich internautów.
Nowa przeglądarka nie umknęła uwagi specjalistom Secunii - od stycznia 2007 roku odnotowano trzy luki w zabezpieczeniach Sleipnira. Ostatnią wykryto półtora miesiąca temu, wersja przeglądarki (2.7.2) dostępna na stronie producenta nie jest już nią zagrożona. Nie należy jednak zapominać, że Sleipnir wyposażono w silniki Microsoftu i Mozilli, co znaczy jest on podatny na wszystkie występujące w nich usterki.
| Komentarze |
Dodaj nowy Śledź przez RSS
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| 05:26 | Łupież...... |
| 23:52 | netia... |
| 23:45 | problem z internetem... |
| 23:33 | Pytanie dotyczące Netii... |
| 23:28 | Dialog i Neo... |
| 23:02 | Kompromitacja TP SA... |
| 19:21 | Problem z Dev C++... |
| 18:16 | Probelm do doboru ...... |
| 17:52 | Intel GMA X4500MHD... |
| 17:04 | W co byście odkładali sumiennie swoje oszczędności?... |

![]() | ![]() |
![]() | ![]() |