zaawansowane  Szukaj: w Google w DI
email:   hasło:   
zapamiętaj mnie   rejestracja  •   nie pamiętasz hasła?
Niedziela, 12 października 2008

Jak RIAA szuka piratów?

Marcin Maj, 15-05-2008, 08:41, Komentarzy: 11

RIAA - organizacja znana z pozywania internautów za ściąganie muzyki – do wyłapywania osób dzielących się plikami wykorzystuje oprogramowanie P2P, które jest elementem w wysoce zautomatyzowanym procesie. Automatyzacja umożliwia szybkie działanie, ale do całej procedury można mieć pewne zastrzeżenia.

Opis procedur stosowanych przez RIAA znalazł się na łamach The Chronicle. Szczegóły na jego temat przekazał gazecie pracownik RIAA, który prosił jednak o zachowanie anonimowości.

W celu wyszukiwania piratów RIAA najpierw tworzy listę piosenek, do których prawa autorskie posiadają zrzeszone w organizacji wytwórnie nagraniowe. Ta lista jest przekazywana do Media Sentry – firmy, którą RIAA wynajmuje w celu wyłapywania użytkowników P2P.

Media Sentry korzysta z oprogramowania LimeWire czyli z tego samego oprogramowania, z którego korzystają osoby pobierające muzykę. Dzięki programowi możliwe jest wyszukanie danej piosenki w sieci P2P i sprawdzenie adresów IP osób, które udostępniają tę piosenkę do pobrania. Możliwe jest również sprawdzenie jakie inne piosenki oferuje dana osoba.

Dzięki specjalnemu skryptowi Media Sentry automatycznie sprawdza określone piosenki i pobiera adresy IP osób, które je udostępniają. Następnie firma sprawdza do jakiego dostawcy przypisany jest dany numer IP (również automatycznie) i przesyła te dane do RIAA.

W ramach zbierania dowodów firma upewnia się jeszcze, czy udostępniany plik rzeczywiście jest piosenką. W tym celu odpowiednie oprogramowanie sprawdza tzw. hash (rodzaj „cyfrowego odcisku palca”), dzięki czemu można się przekonać, czy plik jest identyczny jak ten chroniony prawem autorskim. Jeśli porównanie nie powiedzie się, Media Sentry pobiera plik, po czym inne oprogramowanie porównuje fale dźwiękowe. Jeśli i to porównanie da wynik negatywny, pracownik firmy odsłuchuje plik w celu sprawdzenia, czy jest to chroniona prawem autorskim piosenka.

Jeśli jest już pewność co do tego, że naruszono prawa autorskie, pracownicy Media Sentry wykonują tzw. handshake – łączą się z komputerem osoby podejrzanej, aby upewnić się, że jest on gotowy do udostępnienia utworu.

Bazując na zebranych w tym procesie informacjach RIAA wysyła list np. do uczelni prosząc o usunięcie piosenki z sieci. W liście podana jest nazwa pliku oraz data i godzina, kiedy plik był dostępny. W poważniejszych sprawach do użytkowników P2P wysyłane są listy, w których organizacja żąda kilku tysięcy dolarów w ramach ugody. W razie nieuiszczenia opłaty internaucie grozi drogi proces.

Jak widać cała procedura jest niezwykle szybka i pozwala na atakowanie dużej grupy użytkowników P2P w krótkim czasie. Jednak nawet rzeczniczka RIAA przyznaje, że proces ten nie pozwala na sprawdzenie, czy rzeczywiście doszło do naruszenia praw autorskich. Można dzięki niemu stwierdzić, że dana piosenka była udostępniona do pobrania. To z kolei nie musi być postrzegane jako przestępstwo, na co wskazał w kwietniu br. sąd w Nowym Jorku.

RIAA przyznaje też, że zautomatyzowany proces wyłapywania piratów stosowany jest tylko wobec sieci należących do uczelni i nie dotyczy internautów korzystających z łączy od komercyjnych dostawców. Organizacja zaprzecza jednak, jakoby jej akcja była wycelowana w konkretne szkoły.

dodajdo
Źródło: The Chronicle
Komentarze    Dodaj nowy     Zobacz wszystkie (11)  RSS  Śledź przez RSS
Dodaj nowy komentarz (rozwiń)
Zobacz też:






fot. mBank






fot. DI


  Czytaj DI:          E-MAIL   •   RSS   •   BLIP           Inne   Wicej
Praca w Dzienniku Internautów! - zobacz szczegóły

Jednym zdaniem

di24 - Jednym zdaniem
Era wprowadza dwa nowe zestawy blueconnect starter z modemami: Huawei E160 (399 zł) oraz Huawei E870 (449 zł)
+  -
Producent ESET Smart Security oraz ESET NOD32 Antivirus rozpoczął konkursy w portalach nasza-klasa.pl oraz eset.pl/gra
+  -
Serwis E-dzienniki.net udostępnił dziennik elektroniczny dla szkół języków obcych.
+  -
Grupa Onet.pl SA kupiła MojeCiuchy.pl, serwis adresowany głównie do kobiet, które interesują się modą i chcą podążać za nowymi trendami.
+  -
Wirtualna Polska oraz dystrybutor filmu "Madagaskar 2", UIP organizują konkurs dla internautów na własną wersję klipu „Wyginam śmiało ciało”.
+  -
Skapiec.pl obchodzi wkrótce 4 urodziny, w obecnej chwili prezentuje ofertę ponad 1100 sklepów i 2,5 miliona ofert, a ostatnio udostępnił koszyk zakupowy.
+  -
Teleflirt.pl uruchomił możliwość kontaktu z innymi randkowiczami, bez konieczności rejestracji w serwisie, poprzez numerację typu 0708
+  -
Rusza oferta B2B platformy opiniac.com, służącej do badania satysfakcji użytkowników serwisów internetowych oraz gromadzenia ocen i opinii na temat serwisów
+  -
Xerox udostępnił użytkownikom urządzeń drukujących polską wersję językową uniwersalnego sterownika Mobile Express Driver.
+  -
FOXCONN przedstawił nową płytę główną G45MG z serii Green. Płyta jest wyposażona w chipset Intel G45. Obsługuje do 8 GB pamięci DDR3.
+  -
Money.pl przygotował 10 rad na kryzys finansowy
+  -
Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu ma nową sieć bezprzewodową stworzoną przy pomocy systemu Meru Networks.
+  -
Cisco wprowadza na rynek bezprzewodową kamerę internetową Linksys by Cisco (WVC210) i oprogramowanie do nadzoru wideo dla małych firm.
+  -
W przyszłym tygodniu ogłoszony zostanie konkurs na operatora telewizji mobilnej - ogłosiła Prezes UKE - Anna Streżyńska.
+  -
Sąd Rejonowy w Warszawie ogłosił upadłość sklepu Vivid.pl, w całości należącego do Telefonii Dialog.
+  -
Firma energetyczna Vattenfall rozpoczęła internetową akcję "Podpis dla klimatu", której celem jest ochrona klimatu zagrożonego m.in. efektem cieplarnianym.
+  -
3900 zgłoszeń w zakresie szerokopasmowego internetu i 1500 w zakresie usługi powszechnej zawiera tworzona przez UKE baza zgłoszeń braku internetu lub telefonu.
+  -
UKE zaprasza na debatę ws. regulacji usług telefonii internetowej w Europie, która odbędzie się 26.11 o godz. 10 w Warszawskiej Szkole Zarządzania.
+  -
UKE udostępnił opinię eksperta Andrzeja Piotrowskiego na temat "Strategii wsparcia rozwoju inwestycji telekomunikacyjnych w Polsce w latach 2008-2011".
+  -
Rynek reklamy internetowej urósł na Wyspach Brytyjskich o 21% rok do roku. Cały rynek reklamowy w Zjednoczonym Królestwie skurczył się w ciągu roku o 0,7%.
+  -
Podcast DI
Listy Czytelnikw
Newsletter DI

CafeNews

Copyright © 1998-2008 by Dziennik Internautów Sp. z o.o.  Wszelkie prawa zastrzeżone.  •  Analiza ruchu: stat24.com