Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Papierowy samolocik do badań kosmicznych

28-03-2008, 10:54

Japońscy naukowcy chcą wypuścić w przestrzeni kosmicznej papierowy samolot, który bezpiecznie osiądzie na ziemi. Ten bardzo ciekawy wyczyn może mieć znaczenie dla badań kosmicznych.

Na pomysł stworzenia papierowego statku kosmicznego wpadł Takuo Toda, dyrektor Japan Origami Airplane Association. Idea wypuszczenia papierowego statku w kosmosie chodziła mu po głowie już od roku 1977, kiedy to NASA wystrzeliła swój pierwszy prom kosmiczny. Po pewnym czasie pomysłem całkiem poważnie zainteresował się Shinji Suzuki z wydziału aeronautyki i astronautyki Uniwersytetu w Tokyo.

Toda miał już na swoim koncie duże osiągnięcia związane z samolotami budowanymi wedle zasad sztuki origami (z jednego arkusza papieru, bez cięcia i klejenia). Pomysł wyrzucenia samolotu w kosmosie wydawał się jednak niedorzeczny. Zaczęto na niego patrzeć bardziej poważnie, gdy w testach w tunelu aerodynamicznym, przy wysokiej temperaturze, samolot wykonany przez eksperta od origami sprawdził się.

Jak podaje Associated Press, w środę japońska agencja kosmiczna (JAXA) zdecydowała się na przeprowadzenie badań odnośnie wykonalności projektu i przekazała na ten cel dodatkowe fundusze (300 tys. dolarów rocznie). Osobiste zainteresowanie projektem wykazał też astronauta Koichi Wakata.

Nie wiadomo ile papierowych statków kosmicznych zostanie wypuszczonych w kierunku Ziemi. Obecnie do wykonywania ich Toda wykorzystuje papier z włókien z trzciny cukrowej, który następnie pokrywany jest warstwą ochronną. Dzięki tej warstwie, zaokrąglonym krawędziom i bardzo małej masie samolocik jest w stanie bezpiecznie wejść w atmosferę i opaść na ziemię.

Obecnie w ramach projektu trzeba rozwiązać problem śledzenia lotu samolotów lub przynajmniej przewidywania gdzie mogą one wylądować. Bez takiej możliwości projekt nie będzie miał znaczenia dla nauki. Suzuki i Toda planują umieścić na papierze wiadomości dla ewentualnych znalazców, ale taka metoda może okazać się niewystarczająca.

Według specjalistów wiele zależy również od czynników trudnych do przewidzenia np. od kąta z jakim papierowe samoloty wejdą w atmosferę. Jeśli jednak ich lot okazałby się udany, mogłoby to mieć duże znaczenie dla nauki. Pozyskane informacje mogłyby pozwolić na wprowadzenie zmian w konstrukcji statków kosmicznych i sond do badania górnych warstw atmosfery.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              



Ostatnie artykuły:


fot. Samsung



fot. HONOR







Tematy pokrewne:  

tag Takuo Todatag Origamitag loty kosmicznetag kosmostag JAXA