Google
email:   hasło:   
zapamiętaj mnie   rejestracja  •   nie pamiętasz hasła?
SG

"Oddam Kosowo za parę butów sportowych"

Rafał Spaleniak, 22-02-2008, 20:48, Komentarzy: 8

Podczas czwartkowych zamieszek w stolicy Serbii tłum chuliganów niszczył, a następnie ograbiał sklepy w centrum miasta. Wśród nich znalazły się dwie amatorki markowej odzieży i obuwia, których radość nie trwała jednak długo. Publikacja filmu w YouTube sprawiła, iż wbrew swej woli stały się one pseudogwiazdami internetu i jednej z tamtejszych stacji telewizyjnych.

Czwartkowa pokojowa demonstracja sprzeciwu Serbów wobec ogłoszenia niepodległości przez Kosowo przerodziła się wieczorem w regularne zamieszki, podczas których atakowano nie tylko ambasady krajów, które oficjalnie uznały odłączenie się spornej prowincji od kraju, ale także rabowano i niszczono okoliczne sklepy, w których sprzedawano produkty światowych marek jak Levis, Nike, czy też Benetton.

Dwie młode dziewczyny, które na demonstrację przyjechały do stolicy z oddalonej o kilkadziesiąt kilometrów Batajnicy, postanowiły skorzystać z niecodziennej okazji. W "robieniu zakupów" towarzyszył im nieznany mężczyzna, który telefonem komórkowym zarejestrował kradzież, a następnie ucieczkę dziewczyn z torbami pełnymi zdobytych ubrań.


Film znalazł się w Sieci pod tytułem "Kosovo za patike", co w wolnym tłumaczeniu oznacza "Oddam Kosowo za parę butów sportowych". Podczas krótkiej rozmowy utrwalonej na filmie kobiety wyśmiały całą ideę "bohaterskiej demonstracji" i stwierdziły, że przyszłość Kosowa zupełnie ich nie interesuje.

Jedna z bohaterek filmu na głównej stronie portalu B92.net
fot. - Jedna z bohaterek filmu na głównej stronie portalu B92.net
W nocy nagranie znalazło się na YouTube, rano natomiast zamieściła je na swojej stronie gazeta "Blic" oraz niezależna stacja telewizyjna B92, która materiał pokazała również kilkukrotnie na antenie w serwisie informacyjnym.

Nagłośnienie sprawy przez media sprawiło, iż film znalazł się w pierwszej dziesiątce najczęściej oglądanych i komentowanych materiałów dnia w YouTube, gromadząc w ciągu niecałych 24h ponad 3 tysiące wpisów.

Obok mniej poważnych komentarzy ("Za rok Wojwodina też będzie musiała ogłosić niepodległość, bo ciuchy, które teraz ukradły, będą już wtedy niemodne"), wielu internautów z Serbii wyraziło nadzieję, że użytkownicy Sieci z innych części świata nie będą utożsamiać całego ich narodu z przedstawionymi złodziejkami, domagając się też ich ukarania.

Samo B92, które jeszcze za czasów Slobodana Miloszevića wyrobiło sobie opinię jedynego wiarygodnego źródła informacji w kraju (prowadząc m.in. jeden z najpopularniejszych portali w serbskiej Sieci), również stało się w czwartek celem ataków. Grupa demonstrantów usiłowała zaatakować i podpalić budynek stacji, określanej przez nacjonalistów mianem "antyserbskiej". Szybka interwencja policji ostatecznie jednak to uniemożliwiła.

Clip to Evernote
Źródło: B92

Warto przeczytać:

Komentarze    Zobacz wszystkie (8)
Dodaj nowy komentarz (rozwiń)
To warto przeczytać












Najnowsze Programy

F Twitter RSS Gmail m.di24.pl

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
RSS - Recenzje


reklama

Expander
Porównamy dla Ciebie promocje w 26 bankach więcej...

mBank
Najchętniej polecane konto osobiste! więcej...

Archiwum

« Luty 2012 »
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
272829 
Serwisy specjalne:
Wydarzenia: