Użytkownicy Linuksa najczęściej instalują na swoich maszynach dystrybucje Ububntu, a po internecie surfują korzystając z Firefoksa - wynika z badań 2007 Desktop Linux Survey przeprowadzonych przez serwis DesktopLinux.com.
W badaniach 2007 Desktop Linux Survey wzięło udział 38,5 tys. użytkowników Linuksa. Wskazali oni ulubioną dystrybucję, środowisko graficzne, klienta e-mail, przeglądarkę internetową i oprogramowanie do uruchamiania programów przeznaczonych dla Windows.
Nie jest zaskoczeniem, że dystrybucją najpopularniejszą okazała się wielokrotnie już nagradzana Ubuntu wraz z innymi dystrybucjami z jej rodziny (Kubuntu, Xubuntu oraz Edubuntu). Korzysta z nich 30% ankietowanych. Na drugim miejscu uplasowała się dystrybucja SUSE, z której korzysta 21% ankietowanych. Miejsce trzecie zajął Debian i spokrewnione z nim dystrybucje (z wyjątkiem Ubuntu). Z tego typu systemów korzysta 14% respondentów.
Jeśli chodzi o środowiska graficzne, to prowadzi wśród nich GNOME, z którego korzysta 45% ankietowanych (czyżby zasługa Ubuntu?). Na drugim miejscu oczywiście KDE, z którego korzysta 35% fanów Linuksa. Na miejscu trzecim znalazło się lekkie środowisko Xfce (8%). Pozostałych środowisk używa w sumie 12% ankietowanych.
W rankingu przeglądarek zdecydowanie prowadzi Firefox, z korzysta z niego 60% użytkowników. Daleko za nim inni konkurenci - Konqueror (14%) i Opera (12%).
Oprogramowanie Mozilli wygrywa również w kategorii klientów poczty. Najczęściej używanym programem z tej grupy jest Thunderbird (37%). Na drugim miejscu Evolution, z którego korzysta podobny odsetek użytkowników (32%). Trzecie miejsce zajął Kmail (17%).
Wśród oprogramowania do uruchamiania programów windowsowych prowadzi - co nie jest zaskoczeniem - Wine, z którego korzysta 44% użytkowników. Na kolejnych miejscach znalazły się VMWare (27%), Virtual Box (8%) i Cedega (6%).
W Dragon's Den wszystko było wyreżyserowane. Nasz projekt był z góry łatwy do określenia, że nie wiadomo, o co nam chodzi i nie umiemy tego zaprezentować - mówi Dziennikowi Internatów uczestnik Dragon's Den, Ziemowi Gólski, który odpadł z programu, ponieważ nikt nie zrozumiał jego projektu. więcej
Kilka dni temu publikowaliśmy treść listu Radia Wolne Media do ZPAV w sprawie próby pobrania przez pracownika tej instytucji opłat za korzystanie z utworów na licencji Creative Commons. Sprawie przyjrzeliśmy się bliżej, wysyłając do ZPAV-u prośbę o komentarz. Przy okazji zadaliśmy też pytanie, czy ZPAV stara się dotrzeć do producentów, w obronie których pobiera opłaty. więcej
Przed wyjazdem na zagraniczne wakacje warto otworzyć sobie rachunek walutowy z kartą. Dzięki temu nie musimy zabierać ze sobą dużej ilości waluty w gotówce. Korzystając z takiego rozwiązania, nie potrzebujemy karty kredytowej, aby np. zarezerwować hotel czy wynająć za granicą samochód. Walutę na taki rachunek możemy też tanio kupić w kantorze internetowym. więcej
Od jakiegoś czasu abonenci telewizji satelitarnej n są nękani bardzo uciążliwą reklamą emitowaną zaraz po każdym uruchomieniu dekodera. Reklama ma formę planszy zastępującej właściwy obraz i zachęcającej do skorzystania z oferty wypożyczalni VOD operatora - pisze Czytelnik Dziennika Internautów. więcej