Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Produkcja OLPC niebawem rusza

23-07-2007, 14:11

Idea supertaniego laptopa dla dzieci z uboższych państw już niebawem ma się ziścić. Dostawcy podzespołów dla projektu OLPC dostali zielone światło do ruszania z produkcją, a twórcy laptopa muszą się już tylko uporać z fragmentami oprogramowania - podaje serwis informacyjny BBC.

BBC podaje, że pierwsze masowo produkowane laptopy OLPC (typ XO) powinny trafić do uczniów już w październiku bieżącego roku. Niestety nie ujawniono do jakich krajów laptopy trafią w pierwszej kolejności i jakie państwa ostatecznie zgłosiły swoją chęć do udziału w projekcie.

Tanie maszyny XO będą produkowane z części dostarczanych przez ponad 800 firm. Serca tych komputerów - tanie procesory - dostarczy AMD. Składaniem urządzeń zajmie się Tajwańska firma Quanta.

Dotychczasowe testy maszyn XO przeprowadzane w Nigerii, Brazylii i w laboratoriach wypadły pomyślenie. Obecnie ich cena wynosi 176 USD. Najdroższe części OLPC to płyta główna, ekran LCD pracujący w dwóch trybach, układ WiFi oraz kamera.

Pomysł "laptopa za 100 USD" zrodził się już w roku 2002, ale został uznany za nierealny. Potem, kiedy pojawiły się pierwsze propozycje na tego typu maszyny, krytyka stawała się coraz głośniejsza.

Przede wszystkim mówiono, że biedniejszym krajom nie trzeba technologicznych zabawek, ale bardziej standardowej pomocy w postaci leków, żywności itd. Projekt był też krytykowany od strony technicznej m. in. przez Billa Gatesa i firmę Intel, która stworzyła konkurencyjne maszyny Classmate.

Nicholas Negroponte - pomysłodawca OLPC - ciągle twardo bronił projektu mówiąc, że jest ma on przede wszystkim cele edukacyjne, a nie technologiczne. Teraz krytyka z różnych stron jakby przycichła i nawet Intel przyłączył się do projektu, a Microsoft podjął próby związane z uruchamianiem Windowsa na OLPC.

Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Następny artykuł » zamknij

Polskie e-sklepy pod lupą

Źródło: BBC