Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

UKE: Kara pieniężna dla Członków Zarządu TP

23-05-2007, 16:14

Anna Streżyńska nałożyła pieniężną karę na członków zarządu Telekomunikacji Polskiej S.A. (TP) za utrudnienia przy uruchamianiu usług Net24 i Multimo oferowanych przez Netię i GTS Energis. Odpowiedzialność finansową poniesie Prezes oraz trzech Członków Zarządu TP.

Dziś, 23 maja, Anna Streżyńska, Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE) wydała decyzję o nałożeniu kar pieniężnych na następujących członków zarządu Telekomunikacji Polskiej S.A.

Maciej Witucki - Prezes Zarządu TP,
Pierre Hamon - Członek Zarządu TP ds. Marketingu i Obsługi Klienta,
Benoit Merel - Członek Zarządu TP ds. Finansów,
Jacek Kałłaur - Członek Zarządu TP ds. Zasobów Ludzkich.

Wysokość nałożonych kar stanowi procent miesięcznego wynagrodzenia, naliczanego jak dla celów ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy. Kara nałożona na Prezesa Zarządu TP wyniosła 100% miesięcznego wynagrodzenia w przypadku niewypełniania warunków umowy z Netią oraz 50% w przypadku umowy z GTS Energis.

Natomiast wysokości kary dla pozostałych członków zarządu TP wyniosła odpowiednio: 40% za niewypełnianie warunków umowy z Netią oraz 20% w przypadku umowy z GTS Energis.

Wysokość wynagrodzenia poszczególnych członków zarządu TP została zastrzeżona jako tajemnica.

Powodem powyższej decyzji Prezesa UKE było niewywiązanie się przez TP z podpisanych z Netią i GTS Energis umów, tj. nie wypełniania określonych w nich warunków zapewnienia dostępu telekomunikacyjnego. W związku z powyższym klienci TP, którzy zdecydowali się na skorzystanie z usług Net24 i Multimo, oferowanych przez konkurencyjnych operatorów: Netię i GTS Energis, zostali pozbawieni możliwości korzystania z dostępu do usług szerokopasmowych, a także napotkali na wiele problemów związanych z uruchomieniem i aktywacją usługi.

W oświadczeniu umieszczonym na stronach UKE, Anna Streżyńska tak uzasadnia nałożenie kar bezpośrednio na członków Zarządu TP:

"Z dotychczasowej działalności TP, mnogości nakładanych na ten podmiot kar oraz dalszego naruszania przez TP przepisów Prawa telekomunikacyjnego, braku realizacji decyzji Prezesa UKE czy postanowień umów zawartych z innymi przedsiębiorcami telekomunikacyjnymi wynika, iż koniecznym jest sięgnięcie po środki umożliwiające nakładanie kar bezpośrednio na osoby odpowiedzialne za takie, a nie inne zachowanie przedsiębiorcy.

Jedną z funkcji nakładanych kar jest skłonienie członków zarządu TP, odpowiedzialnych za prowadzenie spraw Spółki, do nadzoru nad należytym wypełnianiem przez kierowane przedsiębiorstwo postanowień umowy o dostępie telekomunikacyjnym. Funkcję tę spełnia kara nakładana na poszczególnych członków zarządu Spółki, tym bardziej, iż są oni wówczas osobiście zainteresowani, aby brak było podstaw do nakładania kar."


Od decyzji Prezesa UKE przysługuje odwołanie do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, składane za pośrednictwem Prezesa UKE, w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji.

Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Źródło: UKE