Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Bieżący rok upłynie dla Netii pod znakiem integracji z przejętymi spółkami - Dialogiem oraz Crowley'em, a także dalszego powiększania bazy klientów.

Przed Bożym Narodzeniem zeszłego roku Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zezwolił Netii S.A. na przejęcie Telefonii Dialog S.A. Także w końcówce roku zostało sfinalizowane przejęcie Crowley Data Poland S.A., co umocniło pozycję telekomu jako drugiego największego w Polsce w segmencie telefonii stacjonarnej. Większa jest jedynie Telekomunikacja Polska S.A.

Rok 2012 będzie niezwykle istotnym dla Netii. Po raz pierwszy bowiem w całości raportowane będą wyniki telekomu po przejęciu dwóch konkurentów. Firma, co prawda, wyniki roczne podała także z uwzględnieniem dwóch ostatnich tygodni grudnia (przejęcia sfinalizowane zostały bowiem odpowiednio 16 i 14 grudnia 2011 roku), jednak miały one niewielki wpływ na ostateczne liczby.

Czytaj więcej: Netia zarabia 225 mln złotych

Ostateczna cena nabycia Dialogu wyniosła 968,9 mln złotych, z czego 880,4 mln złotych to wartość firmy, 90,3 mln złotych to wartość środków pieniężnych, zadłużenie wyniosło z kolei 1,8 mln złotych. Crowley Data Poland kupiona została za 101,0 mln złotych, z czego 97,6 mln złotych stanowiła wartość przedsiębiorstwa, a resztę środki pieniężne. W przypadku telefonii Dialog cena nabycia była równowartością 6,7 zysku EBITDA za rok 2011. W przypadku Crowley wskaźnik ten wyniósł 7,0.

Trwać będzie także proces integracji z obydwoma podmiotami, co skutkować będzie zapewne zmniejszeniem zatrudnienia - część działów będzie się bowiem pokrywać. Zintegrowane zostaną najpewniej działy marketingu, obsługi klienta, administracji czy księgowości. Z drugiej strony Netia będzie mogła świadczyć usługi dla znacznie większej liczby klientów.

Na dzień 31 grudnia 2011 roku Netia miała 1,74 mln linii głosowych, z czego we własnej sieci obsługiwała 656,2 tys. Pozostała część klientów obsługiwana była za pośrednictwem usługi WLR oraz poprzez uwolnione pętle lokalne. Z kolei baza klientów z dostępem do internetu zwiększyła się z 750 do 912 tys., wzrost w przeważającej mierze wygenerowany został poprzez poszerzenie własnej sieci.

Przejęcie Dialogu oraz Crowley'a nie byłoby możliwe bez zewnętrznego finansowania. Dlatego też zadłużenie Netii wzrosło na koniec 2011 roku do poziomu 695,2 mln złotych. Pozostała kwota 328 mln złotych potrzebnych na przejęcie pochodziła ze środków własnych telekomu.

W sprawozdaniu finansowym przeczytać możemy, że na dzień dzisiejszy zakończona została pierwsza faza integracji, w której zdefiniowano założenia operacyjne i strategiczne, potwierdzono i wdrożono do realizacji część z założonych synergii przynoszących natychmiastowe korzyści oraz sfinalizowano proces nominacji kluczowych menadżerów.

Trwa obecnie druga faza realizacji, nastawiona na egzekucję synergii przynoszących natychmiastowe korzyści, nominowanie menadżerów niższego szczebla, a także szczegółowe planowanie wdrożenia inicjatyw integracyjnych i synergii długoterminowych. Netia zakłada, że ogłoszenie końcowych celów synergii nastąpi razem z podaniem wyników finansowych za pierwszy kwartał 2012 roku.

W bieżącym roku ma być także kontynuowany program skupu własnych akcji. Zarząd Netii postanowił na ten cel przeznaczyć 75 mln złotych, a jego realizacja powinna rozpocząć się 1 czerwca 2012 roku. Jest to zależne od podjęcia odpowiedniej uchwały przez radę nadzorczą spółki.

Netia oczekuje, że jej tegoroczne przychody wyniosą 2,19 mld złotych, a liczba świadczonych usług dobije do poziomu 2,9 mln. Skorygowany zysk EBITDA wynieść ma 600 mln złotych, a marża 27,5 proc. Nakłady inwestycyjne pochłoną 300 mln złotych. Kwota ta nie uwzględnia kosztów i nakładów inwestycyjnych związanych z integracją, które szacuje się na odpowiednio 50,0 i 30,0 mln złotych.

Długoterminowa strategii Netii S.A. (do 2020 roku) zakłada dalsze zwiększanie liczby świadczonych usług, tak by osiągnąć poziom 2 usług na jednego abonenta. Skorygowana marża EBITDA powinna utrzymać się w przedziale 27-29 proc., a nakłady inwestycyjne poniżej 15 proc. w latach 2011-2013 (trwa modernizacja sieci), później na poziomie 10-12 proc.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Źródło: Netia



Ostatnie artykuły:


fot. Samsung



fot. HONOR