Nazwa.pl: problemy z szyfrowanymi połączeniami

30-12-2008, 11:56
Listy Czytelników

Czy certyfikaty *.nazwa.pl są nieważne? - pyta w liście jeden z naszych Czytelników, który zauważył niepokojące komunikaty po zmianie konfiguracji swojego programu pocztowego. Firma NetArt zapewnia, że wszystko jest w porządku i oferuje pomoc w konfiguracji oprogramowania.

Treść listu Czytelnika z 20 grudnia 2008:

Witam,

Pisze do Państwa w sprawie nieważnego certyfikatu wildcard-owego w nazwa.pl: *.nazwa.pl

Otóż nazwa.pl wszem i wobec zachęca do zmiany haseł, co więcej nawet je blokuje, by wymusić ich zmianę, a wszystko to po to - by było bezpieczniej. Zachęca również do korzystania z poczty, używając szyfrowanych połączeń, tez - by było bezpieczniej. I tu pojawia się ciekawa sytuacja. W momencie gdy użytkownik zdecyduje się na ten krok i zmieni konfigurację swojego programu pocztowego (zgodnie z zaleceniami), ten przy kolejnej probie połączenia z serwerem poczty informuje o nieważności certyfikatu *.nazwa.pl (!), co mnie osobiście martwi, jak również jest bardzo uciążliwe w codziennym użytkowaniu, w związku z tym duża ilość użytkowników pozostaje przy połączeniach nieszyfrowanych.

BOK nazwa.pl stwierdził, że tak po prostu jest i już. Czy byliby Państwo dowiedzieć się dokładnie, dlaczego tak jest? Czy jest to świadome działanie, a jeśli tak, to jakie jest wytłumaczenie takowego? Przecież z ich usług korzysta bardzo dużo ludzi.

Redakcja DI skontaktowała się z firmą NetArt - właścicielem nazwa.pl - w celu wyjaśnienia sytuacji. Pytaliśmy m.in. dlaczego nazwa.pl sugeruje użytkownikom używanie szyfrowanego połączenia do korzystania z poczty elektronicznej, w sytuacji gdy certyfikat *.nazwa.pl jest nieważny; czy jest to świadome działanie i jakie mogą być jego powody; czy certyfikat faktycznie jest nieważny oraz czy firma obawia się, że - w związku z nieważnym certyfikatem - część użytkowników powróciła do korzystania z poczty e-mail przez nieszyfrowane połączenie?

Nazwa.pl: certyfikaty były i są ważne

Natychmiastowej odpowiedzi udzieliła pani Beata Mosór z działu marketingu i public relations w NetArt. Przedstawicielka firmy podkreśla, że "certyfikat serwera nazwa.pl jest ważny. Firma NetArt sugeruje swoim klientom połączenia za pośrednictwem protokołu SSL jako zwiększającego bezpieczeństwo korzystania z poczty elektronicznej. (...) Firma NetArt nie wprowadza świadomie w błąd swoich klientów. Zachęcanie klientów do korzystania z szyfrowanych połączeń ma na celu tylko i wyłącznie zwiększenie bezpieczeństwa usług.".

Dodatkowo, po zgłoszeniu Dziennika Internautów, NetArt zweryfikował terminy ważności certyfikatów serwerów "dla uzyskania pewności, że żaden z nich nie wygasł". Administracja NetArt poinformowała, że wszystkie certyfikaty są aktualnie ważne oraz iż nie stwierdzono nieważności któregokolwiek z certyfikatów "w dniu dzisiejszym i dniach poprzednich".

Administratorzy NetArt sugerują ponadto, że w przypadku konfiguracji programu pocztowego, program ten może komunikować niespójność pomiędzy nazwą w certyfikacie a nazwą domeny, z którą łączy się klient:

- W takiej sytuacji jedynym rozwiązaniem jest dodanie certyfikatu nazwa.pl do zaufanych. W ten sposób klient świadomie potwierdzi, że treści sygnowane certyfikatem nazwa.pl uważa za godne zaufania. Taki zabieg powinien rozwiązać problem Państwa czytelnika - informuje DI Beata Mosór. Wygląda więc na to, że komunikat, który zaniepokoił Czytelnika DI nie ma związku z ważnością certyfikatów *.nazwa.pl

Na zakończenie przedstawicielka NetArt zaznacza, że klienci mogą uzyskać pomoc przy konfiguracji programu pocztowego w Biurze Obsługi Klienta NetArt.


Źródło: DI24.pl
UWAGA: UWAGA: Wybrane listy, przesłane do redakcji Dziennika Internautów, publikujemy, by umożliwić ich autorom dotarcie do szerszego grona odbiorców. Czytelnicy mogą podzielać zawarte w nich poglądy lub mieć odmienne zdanie - zachęcamy do wyrażania swoich opinii w komentarzach. Treści publikowanych listów mogą zawierać prywatne poglądy internautów, które nie odzwierciedlają poglądów redakcji DI. Listy prosimy kierować na adres: listy@di.com.pl
Tematy pokrewne:  

tag NetArttag nazwa.pltag hosting
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Czerwiec 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930