Nawet co szósty iPhone odblokowany

24-10-2007, 16:28

250 tysięcy z blisko 1,4 miliona sprzedanych w USA iPhone'ów mogło zostać przez użytkowników odblokowanych w celu ich zastosowania w innej sieci komórkowej - wynika z szacunków Apple. To dużo więcej niż do tej pory sądzili analitycy.

Te dość zaskakujące prognozy przedstawił dyrektor operacyjny Apple Timothy Cook. Do tej pory uważano, iż odblokowywanie iPhone'a to raczej sporadyczne zjawisko i ostrożnie sądzono, iż z innej sieci niż AT&T zdecydowało się korzystać od 10 do 100 tysięcy amerykańskich nabywców.

Wśród nich znaleźć się miało wielu klientów, którzy zakupili po kilka sztuk, aby po ich odblokowaniu sprzedać je osobom spoza Stanów Zjednoczonych - w USA iPhone może działać jeszcze co najwyżej tylko w T-Mobile.

Przypomnijmy, iż sprzedawane w USA telefony Apple dostępne są jedynie po podpisaniu umowy ze wspomnianym operatorem - cena miesięcznego abonamentu wynosi od 60 do 200 USD.

Aby urządzenie działało w innej sieci, niezbędna jest modyfikacja oprogramowania, z czym Apple nieustannie próbuje walczyć. Tak restrykcyjna polityka koncernu doprowadziła nawet do złożenia pozwów sądowych przez niezadowolonych klientów, którzy zarzucają Apple ograniczanie praw konsumenckich.

Zdaniem koncernu, zjawisko odblokowywania urządzenia mogło nasilić się szczególnie po obniżce cen urządzenia na początku września, kiedy to większość telefonów zakupiona została z myślą o dalszej odsprzedaży.

Tymczasem już 9 listopada iPhone znajdzie się w sprzedaży na rynku niemieckim i brytyjskim.

Tematy pokrewne:  

tag telefony komórkowetag iPhonetag Apple
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy