Nauczycielu! Uczysz o świadomym korzystaniu z sieci? Poznaj Cyfrową Wyprawkę

PATRONAT MEDIALNY 23-12-2015, 13:04

Dzieci trzeba uczyć nie tylko korzystania z komputerów, ale także bezpiecznego i świadomego korzystania z e-usług, włącznie z dbaniem o swoje dane osobowe. Nauczycielom może w tym pomóc Cyfrowa Wyprawka, która właśnie startuje z nową akcją

Od dawna mówi się o tym, że przygotowanie dzieci do uczestniczenia w społeczeństwie informacyjnym to nie tylko wiedza o technologiach. Trzeba również rozumieć jak działają e-usługi, dlaczego nie są naprawdę bezpłatne, jakie zagrożenia czyhają w sieci itd. Można tego uczyć w szkole i to nie tylko na lekcjach informatyki. 

W roku 2013 pisaliśmy o Cyfrowej Wyprawce. Jest to strona ze scenariuszami lekcji, wskazówkami  edukacyjnymi i bazą wiedzy. W tym roku w ramach akcji zorganizowany został konkurs dla nauczycieli pn. "Sprawdź się z Cyfrową Wyprawką". Zadaniem uczestników było przeprowadzenie zajęć na podstawie scenariuszy i materiałów edukacyjnych z Wyprawki.

Nauczyciele się sprawdzili

Zdaniem organizatora - Fundacji Panoptykon - jednym z ciekawszych zgłoszeń były zajęcia przeprowadzone przez Panią Aleksandrę Sobańską (inspirowane lekcją Prawo do prywatności [w sieci]). Uczestniczyły w nich dzieci z klas IV–VI. Zajęcia miały charakter gry terenowej, w której internetowy inspektor O. Chraniacz skontaktował się z członkami Klubu Detektywa w celu wytropienia przestępców działających w sieci. Możecie zobaczyć cały scenariusz zajęć Detektywi w sieci.

Osoby, które pracują ze starszymi dziećmi oraz z młodzieżą, mogą zainteresować działania podjęte przez Panią Lucynę Jabłeką, która przeprowadziła zajęcia z uczniami szkoły ponadgimnazjalnej. Pani Jabłeka wykorzystała scenariusz Prywatność współcześnie?.

- W podsumowaniu muszę stwierdzić, że zajęcia przebiegły bardzo dobrze. Uczniowie chętnie się wypowiadali i myślę, że temat ich zainteresował. Być może na niektóre kwestie patrzą różnie, ale na pewno po zajęciach częściej zastanowią się, jak na ich prywatność mogą wpłynąć pewne sytuacje - mówiła nauczycielka. Więcej na temat tych zajęć możecie przeczytać w relacji.

Nowy konkurs

Teraz ruszyła kolejna akcja związana z Cyfrową Wyprawką - „Cyfrowa Wyprawka w każdej szkole i bibliotece”.

Akcja skierowana jest do nauczycieli. Wszyscy uczestnicy otrzymają najnowszą publikację Panoptykonu Wychowanie do życia w cyfrowym świecie wraz z broszurą zawierającą scenariusze zajęć, a także plakaty, które można wykorzystać podczas lekcji czy zawiesić w szkolnej gablocie.

Uczestnicy powinni w ciągu dwóch miesięcy wywiesić plakaty w placówce i przeprowadzić dowolne zajęcia edukacyjne z uczniami, ich rodzicami lub innymi nauczycielami. Najciekawsze relacje z zajęć będą opublikowane na portalu edukacyjnym Cyfrowa Wyprawka. W nagrodę będzie można dostać bezpłatne zaproszenie do udziału w szkoleniu na temat bezpiecznego i świadomego korzystania z nowych technologii.

Więcej o nowej akcji na stronie Cyfrowej Wyprawki.


  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy