"Naturalne" wyszukiwanie można już testować

18-09-2007, 07:23

Od wczoraj można się zapisywać do testów Powerset - wyszukiwarki internetowej umożliwiającej zadawanie pytań w "naturalnym języku". Wyszukiwarka jest rozwijana już od dwóch lat i jest postrzegana jako poważny konkurent dla wyszukiwarkowych gigantów.

Wyszukiwarka korzystająca z "naturalnego języka" pozwoli użytkownikom na wyszukiwanie fraz w postaci całych zdań np. "Co Steve Ballmer powiedział o Google?", albo "Sportowcy, którzy pobili rekord świata" itd.

Teraz można samemu przetestować wyszukiwarkę tego typu. Na stronie Powerset należy podać swój e-mail oraz wypełnić formularz. Potem trzeba cierpliwie czekać, aż zostaniemy dopuszczeni do testów.

W fazie testowej Powerset będzie umożliwiała przeszukiwanie artykułów z Wikipedii. Dopiero gdy testerzy pozytywnie zaopiniują jej działanie, firma rozpocznie prace nad większym systemem, który zacznie indeksować strony dostępne w internecie.

Powerset nie jest jedyną wyszukiwarką korzystającą z "naturalnego języka", ale mówi się o niej dużo, ponieważ jest ona w posiadaniu technologii firmy Xerox rozwijanej od 30 lat. W lutym bieżącego roku centrum badawcze PARC i Powerset podpisały porozumienie, na mocy którego PARC przejmie część udziałów w wyszukiwarce i odda do jej dyspozycji swoich pracowników. Jednocześnie Powerset ma sponsorować niektórych badaczy PARC.

Technologia z której korzysta Powerset odczytuje każde zdanie na stronie internetowej i stara się na tej podstawie zbudować znaczeniowy spis pewnych faktów. Mówiąc inaczej, wyszukiwarka automatycznie rozbija zdania na podmioty, orzeczenia i dopełnienia, a to pozwala jej na "zrozumienie" sensu danego przekazu.

Analitycy przyznają, że Powerset to skok do przodu w dziedzinie wyszukiwania, ale wątpią w to, czy uda się jej zdetronizować Google. Jest rzeczą oczywistą, że wyszukiwarka i tak nie będzie działać doskonale. Problemem może być również przekonanie użytkowników do korzystania z nowego narzędzia.

Tematy pokrewne:  

tag Xeroxtag Powersettag PARCtag PARC
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Sierpień 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31