Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

"Pan Gąbka robi wakacyjne porządki" - czytamy po zalogowaniu do serwisu Nasza-klasa. W ramach porządków wprowadzono nowy podział kont użytkowników na: rzeczywiste i fikcyjne. Wyboru dokonują sami użytkownicy serwisu, podczas logowania na swoje konta. Dzięki temu będzie można m.in. ograniczyć spam na kontach N-K.

Konto rzeczywiste odnosi się do konkretnego użytkownika - wyjaśnia Nasza-Klasa na stronach z FAQ. Osoba korzystająca z konta rzeczywistego ma obowiązek podania swoich prawdziwych danych, takich jak: imię, nazwisko, data urodzenia. Natomiast nie mogą posiadać takiego konta grupy osób oraz inne podmioty, instytucje lub organizacje.

Dla nich to przygotowano status konto fikcyjne. Jako fikcyjne powinny zatem oznaczyć swoje konta na przykład klany rodzin, grupy zrzeszające osoby o tym samym imieniu, nazwisku, grupy o podobnych zainteresowaniach, organizacje itp.

Nadanie, podczas akceptacji nowego regulaminu, statusu konta fikcyjnego wiąże się ponadto z wypisaniem danego użytkownika ze szkół i klas (z wyjątkiem szkół i klas z tzw. Nibylandii, czyli zmyślonej miejscowości, w której funkcjonują zmyślone przez klasowiczów instytucje) oraz innymi ograniczeniami funkcjonalności. Użytkownicy korzystający z kont fikcyjnych nie będą mogli zatem:

  • zapisać się ani tworzyć szkół, klas i kierunków
  • tworzyć nowych wątków i wypowiadać się na forach szkół, klas i kierunków
  • dodawać zdjęć i komentować umieszczonych zdjęć w galeriach szkół, klas i kierunków

Ponadto zdjęcia dodane w ramach konta fikcyjnego nie będą pojawiały się na stronie głównej Naszej-klasy w boksie „Ostatnio dodane zdjęcia"

Użytkownicy kont rzeczywistych zachowają wszystkie swoje dotychczasowe przywileje, a dodatkowo otrzymają możliwość zablokowania otrzymywania wiadomości oraz komentowania zdjęć i profili przez osoby posiadające konta fikcyjne w Naszej-klasie.

Ponadto każdy użytkownik serwisu, który natrafi na konto błędnie - jego zdaniem - oznaczone jako rzeczywiste, będzie mógł zgłosić ten fakt klikając w ikonę "Zgłoś fikcyjny profil". Nie oznacza to automatycznej zmiany statusu zgłoszonego konta, a jedynie weryfikację poprawności jego oznaczenia przez obsługę serwisu.

Co istotne, użytkownik który przez pomyłkę źle oznaczył swoje konto, nie będzie mógł sam zmienić statusu konta z fikcyjnego na rzeczywisty i vice versa. Żeby tego dokonać należy skontaktować się z obsługą N-K, która zmieni status jedynie w uzasadnionych przypadkach.

Cel powyższego ruchu Naszej-Klasy wydaje się być oczywisty - uporządkowanie i przejrzystość kont użytkowników,  wyodrębnienie liczby kont rzeczywistych użytkowników oraz udostępnienie narzędzi umożliwiających skuteczniejsze filtrowanie niechcianych wiadomości. Próbę uprządkowania i weryfikacji kont Nasza-klasa podjęła już wcześniej - podczas nawiązania w marcu br. współpracy z serwisem pożyczkowym Monetto. Użytkownicy N-K mogą poprzez system Monetto dokonać dobrowolnej weryfikacji tożsamości, jednocześnie udostępniając swoje dane kolejnej firmie. Najwyraźniej nie jest to chyba zbyt popularna metoda, stąd podjęcie przez Naszą-klasę decyzji o regulaminowym wprowadzeniu podziału kont.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              



Ostatnie artykuły:





fot. Freepik




fot. Freepik



fot. DALL-E