NASK: Rok 2015 rekordowy dla domeny .pl

22-02-2016, 10:20

Rok 2015 okazał się najlepszym w historii domeny .pl pod względem średniej dziennej liczby nowych rejestracji - wynika z raportu instytutu badawczego NASK poświęconego rynkowi nazw domeny .pl za czwarty kwartał ubiegłego roku. Na koniec grudnia domena .pl znalazła się na jedenastej pozycji wśród największych rejestrów krajowych na świecie z liczbą nazw wynoszącą blisko 2,7 mln.

W ubiegłym roku abonenci rejestrowali dziennie średnio 3068 nazw w domenie .pl. Dla porównania w 2014 roku było to 2818 nazw. Najlepszy pod tym względem, podobnie jak w ubiegłych latach, był pierwszy kwartał 2015 roku, kiedy rejestrowano średnio 3165 nowych nazw dziennie. Z kolei w kolejnych kwartałach osiągane wyniki wynosiły odpowiednio: 3132, 3066 i 2913.

W 2015 roku liczba nowych rejestracji w rejestrze domeny .pl nie tylko po raz szósty z rzędu przekroczyła milion, ale i osiągnęła rekordowy w historii rejestru poziom 1 119 896 nazw. Liczba rejestracji w całym ubiegłym roku była o ponad 91 tys. wyższa niż w 2014. Przekroczono o 31 tys. także wynik z 2011 roku, który do tej pory był rekordowy pod względem liczby nowych rejestracji.

Nazwy rejestrowane w domenie .pl składają się przede wszystkim z samych liter (74,4 proc.) i średnio liczą 11 znaków. Maksymalna dopuszczalna długość wynosi 63 znaki – takich nazw jest w rejestrze 17. Najmniej, bo zaledwie 0,1 proc. jest nazw stworzonych z samych cyfr, znacznie częściej powstają nazwy z myślnikami (20,53 proc.).

Na koniec ubiegłego roku liczba nazw aktywnych w DNS w rejestrze domeny .pl wyniosła 2 681 752, co plasuje ją - podobnie jak w 2014 roku - na jedenastej pozycji wśród największych rejestrów krajowych na świecie. W gronie krajów należących do Unii Europejskiej, polski rejestr od trzech lat zajmuje szóstą pozycję pod względem liczby utrzymywanych nazw, ustępując jedynie takim państwom jak: Niemcy, Wielka Brytania, Holandia, Francja i Włochy.

- Zgodnie z prognozami, 2015 rok okazał się być jednym z najlepszych w historii polskiego rejestru. W ciągu minionych dwunastu miesięcy zanotowaliśmy rekordową liczbę nowych rejestracji nazw w domenie .pl - mówi dr Michał Chrzanowski, dyrektor instytutu badawczego NASK. – Na uwagę zasługuje również tempo przyrostu aktywnych nazw w DNS w rejestrze domeny .pl. Na koniec grudnia osiągnęło ono poziom 6,23 proc. Jest to najlepszy rezultat na przestrzeni czterech ostatnich lat. Jednocześnie liczba abonentów w rejestrze w ubiegłym roku wzrosła o ponad 60 tys. i tym samym została przekroczona bariera miliona abonentów - dodaje dr Michał Chrzanowski.

Zobacz raport NASK za czwarty kwartał 2015 roku

Autor: Anna Maj


Źródło: Komunikat firmy. Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Firmy zainteresowane publikacjami prosimy o kontakt pod adresem kf@di24.pl

***


Komunikaty Firm to gwarantowane publikacje informacji prasowych i artykułów Twojej firmy lub Klientów Twojej agencji w Dzienniku Internautów, zawierające aktywny link, grafikę oraz możliwość wstawienia treści multimedialnych (YouTube, Vimeo).

Artykuły pozostają w serwisie co najmniej przez 12 miesięcy. Redakcja nie ingeruje w treść komunikatów firm.

Artykuły oferowane są pojedyńczo, w pakietach lub abonamencie (najtańsza opcja). Zainteresowanych zapraszamy do kontaktu: reklamawdi@webtango.pl.


Tematy pokrewne:  

tag raportytag NASKtag domeny


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy