NASA przygotowała wirtualną wycieczkę po Układzie Słonecznym

Jan Pomierny, Astronomia.pl 11-09-2011, 09:53

Laboratorium Napędu Odrzutowego, jedno z centrów badawczych NASA, udostępniło nowe narzędzie pozwalające wziąć udział w wirtualnej wycieczce po Układzie Słonecznym. Aplikacja łączy technologie znane z gier komputerowych z danymi zbieranymi przez kilkadziesiąt lat przez sondy Agencji.

"Eyes on the Solar System" wykorzystuje znany z komputerowej rozrywki silnik Unity, aby ukazać modele planet, księżyców, asteroid i komet oraz sond NASA podczas ich podróży przez układ planetarny. Aplikacją, dostępną bezpłatnie z poziomu przeglądarki internetowej, można sterować dzięki klawiaturze i myszce. Wymagane jest jedynie pobranie odpowiedniego pluginu, również bezpłatnego.

Po raz pierwszy cały Układ Słoneczny oraz dane zebrane przez nasze misje stają się dostępne dla każdego - powiedział Jim Green, dyrektor Oddziału Badań Planetarnych NASA. Teraz, nie ruszając się sprzed komputera, można zobaczyć, co widzą nasze sondy oraz gdzie dokładnie się znajdują - dodał Blaine Baggett z JPL (ang. Jet Propulsion Laboratory - Laboratorium Napędu Odrzutowego).

Zobacz także: NASA: Zamachy 11 września widziane z kosmosu (wideo)

"Eyes on the Solar System" pozwala śledzić misje w czasie rzeczywistym oraz odbywać podróże w czasie, od roku 1950 do 2050. Użytkownicy aplikacji mogą na przykład prześledzić zaplanowaną trasę misji Juno, która wystartowała 5 sierpnia 2011 roku i ma potrwać do roku 2017. Jej celem jest zbadanie ewolucji Jowisza, największej planety w naszym układzie planetarnym.

Program umożliwia również zmianę widoku - podróż po Układzie Słonecznym można odbywać "na pokładzie" sond lub w przestrzeni, mijając różne orbitery. Wszystkie obrazy są generowane w dwóch trybach: dwu- lub trójwymiarowym (do skorzystania z tego ostatniego potrzebne są specjalne okulary).

Serwis "Eyes on the Solar System" jest dostępny adresem solarsystem.nasa.gov/eyes

Jan Pomierny, Astronomia.pl


Źródło: NASA
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Wrzesień 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930