Narzędzia do frezowanie - jakie są?

21-07-2020, 07:47

Frezy trzpieniowe ogólnie stosuje się do kształtowania różnego rodzaju kanałków oraz powierzchni bocznych danego elementu. Zazwyczaj obróbka tymi narzędziami nie jest wysokowydajna, ale często jest to jedyne rozwiązanie w przypadku skomplikowanej geometrii, gdzie wysokowydajne frezy walcowe się nie mieszczą. Ich budowa składa się głównie z trzech elementów: ostrza, części chwytowej oraz mocowania. Posiadają one więc sztywny korpus mocowany do frezarki, który na drugim końcu zakończony jest właściwym ostrzem. Są one wykonane najczęściej ze stali szybkotnącej (HSS) lub węglików spiekanych.

Ilość ostrzy jakie możemy spotkać we frezach trzpieniowych

Frezy trzpieniowe mogą mieć jedno, dwa lub więcej ostrzy. Jeżeli chcemy dobrać ich odpowiednią ilość należy zastanowić się przede wszystkim jaki materiał będziemy frezować. W przypadku na przykład tworzyw sztucznych warto wybrać frez z jednym ostrzem. Dzięki temu będziemy mieć dużo miejsca na odprowadzenia wióra. Taki frez będzie też przydatny podczas obróbki zgrubnej, kiedy to usuwamy dużą część materiału i możemy spodziewać się wielu wiórów. Frezy o większej ilości ostrzy przydatne będą w obróbce twardych materiałów, które daję krótkie wióry. Są one bowiem dużo łatwiej usuwane z miejsca obróbki nawet przy małej powierzchni rowków wiórowych. Duża liczba ostrzy będzie też pożądana przy obróbce wykańczającej, ponieważ daje dobrą powierzchnie końcową oraz pozwala na stosowanie większych prędkości frezowania.

Rodzaje frezów trzpieniowych

Frezy palcowe do stali, są to frezy trzpieniowe o małych średnicach (ceny frezów do metalu) . Są one dość wiotkie tak więc nie stosuje się ich do wysokowydajnej obróbki. Frezy palcowe mogą dzielić się na walcowe oraz walcowo – czołowe. Ten pierwszy rodzaj pozwala na usuwanie materiału tylko na bocznych powierzchniach danego materiału. W drugim przypadku, istnieje możliwość wgłębienia się freza w materiał.

Frezy trzpieniowe do rowków wpustowych, w porównaniu ze standardowymi frezami palcowymi, mają one krótszą część chwytową, dzięki czemu posiadają większą sztywność. Zazwyczaj posiadają one dwa lub trzy ostrza, które znajdują się na powierzchniach bocznych oraz czołowych.

Frezy kształtowe czyli kątowe

Frezy kształtowe, są to frezy trzpieniowe, które posiadają różnego rodzaju kształt części roboczej. Powszechnie używane są frezy kształtowe proste, które mogą mieć ostrza centralne. Mogą one być zagłębiane prosto w materiał. W przypadku braku ostrzy centralnych, występuję wgłębienie na czole freza co pozwala u jedynie na nieznaczne zagłębienie w materiale. Do obróbki zgrubnej często stosuje się frezy kształtowe kuliste. Część robocza składa się w tym przypadku z płytek skrawających mocowanych mechanicznie. Ich wielką zaletą jest możliwość szybkiej wymiany ostrzy oraz łatwe dostosowanie wymiaru poprzez korektę mocowania płytki. Inną grupą frezów kształtowych są frezy na jaskółczy ogon (NFRf). Stosowane są w celu obróbki płaskich powierzchni. Ich ostrza ustawione są pod kątem 45 stopni, dzięki czemu potocznie ten frez nazywany jest frezem na jaskółczy ogon. Jest on używany najczęściej do obróbki zarówno zgrubnej jak i wykańczającej.

frez na jaskółczy ogon

Pilniki obrotowe, są to frezy stosowane do obróbki ręcznej w celu wykańczania elementów, gratowania ostrych krawędzi lub szlifowania zgrubnego. Można nimi obrabiać szeroki zakres materiałów od metali, drewna po tworzywa sztuczne. Podczas obróbki stosuje się zazwyczaj bardzo wysokie prędkości obrotowe urządzeń elektrycznych. Część skrawająca wykonana jest najczęściej ze stali szybkotnącej lub węglików spiekanych. Kształt freza jest różny i może być na przykład stożkiem, kulą lub walcem, przykładem taki są frezy palcowe węglikowe VHM, oferta dostępna w sklepie https://artykulytechniczne.pl/frezy-weglikowe-palcowe-vhm.html 

frez vhm

Frezy czołowe wgłębne, są to frezy stosowane w obróbce zgrubnej bocznych powierzchni danych elementów. Posiadają one ostrza na powierzchni czołowej co powoduje, że pracują zawsze w osi freza. Istnieje możliwość także takim frezem wykonywać otwory w pełnym materiale podobnie jak wiertłem. Sztywność takiego freza jest wysoka, bowiem wszystkie siły działają w jego osi co sprawia, że można stosować wyższe parametry obróbki niż na przykład w przypadku freza walcowego.


Źródło: Publikacja partnera. Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami w DI: kf@di24.pl

***


Komunikaty Firm to gwarantowane publikacje informacji prasowych i artykułów Twojej firmy lub Klientów Twojej agencji w Dzienniku Internautów, zawierające aktywny link, grafikę oraz możliwość wstawienia treści multimedialnych (YouTube, Vimeo).

Artykuły pozostają w serwisie co najmniej przez 12 miesięcy. Redakcja nie ingeruje w treść komunikatów firm.

Artykuły oferowane są pojedyńczo, w pakietach lub abonamencie (najtańsza opcja). Zainteresowanych zapraszamy do kontaktu: reklamawdi@webtango.pl.


Tematy pokrewne:  

tag nolstag frezowanie
To warto przeczytaćRSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
Serwisy specjalne: