Najtańszy roaming na rynku? - Play walczy o klientów

20-06-2007, 23:33

"Koniec z drogim roamingiem", to przewodnie hasło wtorkowej konferencji prasowej Play, w trakcie której operator poinformował o zmianach w swojej ofercie. Jak można się było spodziewać, większa część spotkania poświęcona została najnowszej propozycji roamingowej czwartego operatora.

Bardzo istotną zmianą jest fakt, iż roaming został uruchomiony dla użytkowników na kartę wszędzie tam, gdzie dotychczas dostępny był tylko dla klientów korzystających z oferty na abonament. Do tej pory użytkownicy Play Karta mogli korzystać z oferty roamingowej w zaledwie kilkunastu krajach, o czym informowaliśmy w artykule pt. "Play Mobile traci na KAŻDYM połączeniu?".

Wróćmy jednak do nowości, bo jest o czym pisać. Operator - nie czekając na koniec wakacji i wprowadzenie tzw. Eurotaryfy - zaoferował połączenia o ok. 15 proc. niższe od tych mających obowiązywać od jesieni. I tak koszt jednej minuty rozmowy wychodzącej na terenie Unii Europejskiej wynosi 1,99 zł przy 30 sekundowym naliczaniu, sms natomiast 0,50 zł. "Nie czekamy na wejście unijnej regulacji. Wiemy, że nasi klienci już teraz planują wakacje i już teraz na nie wyjeżdżają" - powiedział Chris Bannister, prezes zarządu Play.

Taryfa zacznie obowiązywać od najbliższego piątku tj. 22. czerwca, jednak na początku skorzystają z niej tylko klienci Play Karta. Dla użytkowników Play Abonament spółka przygotowała inną ofertę - jest nią "Wakacyjny roaming". Dzięki promocji dzwoniąc z dowolnego miejsca w Europie do Polski posiadacze abonamentu Play zapłacą za minutę połączenia 0,49 zł oraz 0,15 zł za SMSa. Jak wielokrotnie podkreślano na konferencji, nie ma tu znaczenia skąd dokładnie dzwonimy.

Oferta wydaje się być bardzo atrakcyjna, jednak ma swoją "piętę achillesową", mianowicie fakt, że:

Opłaty za połączenia głosowe oraz SMS-y w ramach niniejszej promocji naliczane są poza Abonamentem (nie są rozliczane w ramach Pakietu Złotówek) i nie są rozliczane z przyznanych Minut w ramach usługi Zbieraj Minuty.

Rozmowy roamingowe w Play taryfikowane są co 30 sekund.

Uwaga! Zaznaczamy, że nowa oferta roamingowa obowiązuje tylko w krajach Unii Europejskiej, natomiast promocja "Wakacyjny roaming" w całej Europie. Powyższe zmiany cen dotyczą tylko rozmów wychodzących z zagranicy do Polski. Kolejną istotną informacją jest fakt, by kartę Playa aktywować będąc w Polsce. Oferta "Wakacyjny roaming" obowiązuje od 18. czerwca do 15. września.

Kolejne zmiany w Play

Prócz obniżki cen roamingu, P4 serwuje swoim klientom kilka innych udogodnień. Od poniedziałku do sprzedaży wprowadzono starter za 9 zł. Przypomnijmy, że dotychczas najtańszym sposobem przyłączenia się do Play było kupno startera za 30 zł.

Dowiedzieliśmy się również, iż sieć planuje wzbogacić ofertę o nowe modele telefonów - na pierwszy ogień pójdzie Sony Ericsson W880i. Jak powiedział nam Marcin Gruszka, rzecznik prasowy spółki, wyżej wspomniany telefon ma być dostępny do końca czerwca bieżącego roku. Wtedy też poznamy jego cenę. Gruszka nadmienił, iż obecnie trwają negocjacje z Samsungiem, Nokią oraz LG odnośnie wprowadzenia do oferty nowych telefonów wyżej wymienionych marek.

Operator chciałby wreszcie udostępnić sklep internetowy, który planowo miał zostać uruchomiony równolegle ze startem sieci lub "nieco później". Nie wiadomo jednak kiedy to nastąpi - w tej chwili programiści Playa muszą uporać się z "innymi problemami" - powiedział Gruszka.

Dotarliśmy do informacji, iż P4 już przygotował kolejne promocje, ale te zostaną uruchomione najwcześniej na jesieni. Prawdopodobnie jedną z wprowadzanych wówczas nowości będzie program lojalnościowy. Spółka nie wyklucza też zmiany wyglądu strony internetowej.

Play na sprzedaż?

Najmłodszy operator na rynku podejmuje coraz śmielsze działania mające na celu wstrząsnąć rynkiem. Wakacyjny okres to przeważnie "susza" dla sieci komórkowych, jeśli chodzi o pozyskiwanie nowych klientów. Play jest tego świadom i zdaje się, że idealnie wycelował w "wakacyjną niszę" oferując swoim klientom tani roaming. Wprowadzone przez P4 nowości na pewno zwiększą szanse, aby zamknąć rok zapowiadaną liczbą 750 tys. klientów.

Potencjał Play zauważyła TP, która jest zainteresowana jej przejęciem - informuje Gazeta Prawna za PAP. Wg analityków jest tylko kwestią czasu, by P4 został wystawiony na sprzedaż. Z drugiej strony barykady stoi Novator - obecny właściciel sieci - który deklaruje długoterminową inwestycję w P4. Jest to zaprzeczenie informacji zdobytych zaledwie kilka tygodni temu przez Parkiet. Kto dalej pozostanie właścicielem Play oraz ilu klientów sieć skusi tanim roamingiem dowiemy się niebawem. Wygląda na to, że wielokrotnie zapowiadana przez nas komórkowa wojna "domowa" rozpoczęła się na dobre.

Następny artykuł » zamknij

Gazeta.pl przez... Gadu-Gadu

Tematy pokrewne:  

tag telefonia komórkowatag Play Mobile
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy