Najsławniejsze wirusy ostatniego 20-lecia

05-09-2009, 23:28

Ranking najbardziej niebezpiecznych zagrożeń komputerowych, które pojawiły się w ciągu 20 lat, przedstawili eksperci firmy Panda Security. Łatwo zauważyć, że pierwsze szkodniki były tworzone, aby rozsławić ich twórców i rozbawić użytkowników. Z biegiem lat cel powstawania wirusów diametralnie się zmienił - dzisiaj służą one głównie do zdobywania korzyści finansowych.

Zagrożenia zostały wybrane na podstawie rozgłosu, jaki uzyskały przez szeroko rozpowszechnione epidemie. O większości z nich Dziennik Internautów informował na swoich łamach. Do swoistej "galerii sław" załapały się:

Friday 13 / Jerusalem (Piątek 13 / Jeruzalem) - stworzony w Izraelu w 1988 roku i wykryty po raz pierwszy właśnie w Jeruzalem. Przypuszczalnie upamiętniał 40-lecie Izraela. Kiedy tylko nadchodziła data piątek 13, kasował wszystkie programy zainstalowane na zainfekowanym komputerze.

Barrotes (Pręt) - pierwszy dobrze znany hiszpański wirus, który pojawił się w 1993 roku. Gdy instalował się na komputerze, pozostawał w ukryciu do 5 stycznia, a gdy się aktywował wyświetlał na ekranie komputera szereg więziennych krat.

Cascade / Falling Letters (Kaskada / Spadające litery) - stworzony w Niemczech w 1987 roku. Ilekroć infekował komputer, sprawiał, że na ekranie pojawiała się kaskada spadających liter.

CIH / Chernobyl (CIH / Czarnobyl) - ten wirus został stworzony na Tajwanie w 1998 roku. Rozprzestrzenił się zaledwie w ciągu tygodnia i zainfekował tysiące komputerów.

Melissa (Melisa) - po raz pierwszy pojawił się 26 marca 1999 r. w USA. Ten złośliwy kod do rozprzestrzenienia się używał inżynierii społecznej. Treść wiadomości jaką wysyłał brzmiała: To jest ten dokument o który prosiłeś… nie pokazuj go nikomu innemu ;-)

ILoveYou albo Loveletter - tak sławny, że prawie nie potrzebuje prezentacji. Ten romantyczny wirus pojawił się w Filadelfii w 2000 roku. Wiadomości e-mail z tematem ILoveYou zainfekowały miliony komputerów osobistych na całym świecie, a także organizacji, m.in. Pentagon.

Klez - stworzony w Niemczech w 2001 roku, infekował komputery tylko 13 dnia nieparzystego miesiąca.

Nimda – jego nazwa to pochodzi od słowa admin napisanego wspak. Był zdolny do tworzenia uprawnień administratora na zarażonym komputerze. Powstał w Chinach 18 września 2001 roku.

SQLSlammer (Więzienie SQL) – groźny kod, który spędzał sen z powiek administratorom. Po raz pierwszy pojawił się 25 stycznia 2003 roku i w zaledwie kilka dni zainfekował ponad pół miliona serwerów.

Blaster (pot. Pistolet) - ten wirus stworzony w USA 11 sierpnia 2003 roku rozprzestrzeniał się za pomocą wiadomości: chcę tylko powiedzieć kocham cię San!! (ciągle nie wiadomo, kim jest San) oraz Billu Gatsie, dlaczego to umożliwiasz? Przestań zarabiać pieniądze i napraw swoje oprogramowanie.

Sobig - ten niemiecki wirus był sławny latem 2003 roku. Najbardziej szkodliwy wariant F zaatakował 19 sierpnia i stworzył ponad milion swoich kopii.

Bagle (Precelek) - pojawił się 18 stycznia 2004 roku i był jednym z najbardziej płodnych wirusów ze względu na liczbę wariantów.

Netsky - ten robak także pochodzi z Niemiec. Powstał w 2004 roku, a wykorzystywał słabość Internet Explorera. Jego twórca jest odpowiedzialny także za powszechnie znany wirus Sasser.

Conficker - ostatni na liście i najmłodszy, pojawił się w listopadzie 2008 roku. Co zaskakujące, jeśli internauta skonfiguruje klawiaturę na ukraińską, nie zaatakuje. Z ostatnich doniesień wynika, że szkodnik ten stanowi coraz mniejsze zagrożenie dla Polaków.

Więcej informacji można uzyskać na specjalnej stronie firmy Panda Security.


Źródło: Panda Security
Tematy pokrewne:  

tag wirusytag trojanytag rankingitag Panda Security
  
znajdź w serwisie

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy