Najlepsze widżety dla Androida. Nigdy nie wiesz, kiedy się przydadzą

24-09-2012, 09:34

Szybkie uruchamianie wybranych funkcji to olbrzymia zaleta widżetów, z której wielu użytkowników nie korzysta. Warto jednak poświęcić chwilę, by uczynić popularne czynności wygodniejszymi.

Android pozwala na uruchamianie aplikacji, które działają w formie widżetów na pulpicie. Funkcji takiej nie znajdziemy nawet w konkurencyjnym iOS, a więc niewątpliwie jest to jedna z dużych zalet platformy mobilnej od firmy Google. Oczywiście pod warunkiem, że na naszym telefonie umieścimy tylko te najlepsze widgety, które nie obciążają nadmiernie systemu...

Wszyscy znamy popularne widżety

AndroidWarto na początek zauważyć, że widżety najczęściej występują po prostu jako dodatki do popularnych aplikacji. Wśród najbardziej znanych znajdziemy na przykład rozwiązanie Gmaila, które pozwala szybko przejrzeć e-maile, bez konieczności odwiedzania aplikacji, a także możliwość błyskawicznego dodania statusu czy zdjęcia do Facebooka.

Najpopularniejsze widżety to więc te, które towarzyszą niezwykle popularnym aplikacjom. Gmail, Facebook, Mapy, YouTube, Google+ oferują dodatki na pulpit, które każdy zna. Nawet jeśli nie mamy pojęcia o ich istnieniu, prawdopodobnie prędzej czy później na nie trafimy, np. podczas dostosowywania wyglądu systemu operacyjnego.

Poniżej znajdziecie kilka widżetów z innej grupy. Takich, które co prawda możecie znać, jednak nie są one standardowym wyborem większości użytkowników. Dobrze o nich wiedzieć, bo mogą się przydać w nietypowych sytuacjach - bez wątpienia warto więc rzucić na nie okiem.

Power Toggles

Power Toggles

Szybki dostęp do najważniejszych ustawień systemu jest niezwykle ważny. Niektórzy producenci nakładek na Androida umieścili odpowiednie przyciski rozwijanym z góry panelu, jednak wciąż zdecydowanie najprostszym sposobem na zmianę ustawień jest po prostu kliknięcie w widżet na pulpicie.

Power Toggles to nic innego, jak zbiór najważniejszych przełączników, z pomocą których kontrolować możemy na przykład ustawienia sieci Wi-Fi, 3G, synchronizacji, hotspota, GPS, jasności ekranu, a także kilku innych kluczowych funkcji. Po co całość włączać i wyłączać? Odpowiedź jest prosta: żeby zaoszczędzić nieco energii, której nowoczesne smartfony potrzebują niemało.

Organizer Widget

Organizer Widget

Najważniejsze informacje o ostatnich połączeniach na pulpicie? Czemu nie. Widżet, który widzicie powyżej, radzi sobie również z dodatkowymi funkcjami. Z jego pomocą można na przykład przeglądać listę nadchodzących spotkań, wiadomości SMS, a także szybko zorientować się, ile mamy nieprzeczytanych wiadomości.

Niewątpliwą zaletą narzędzia jest również wsparcie dla kilku motywów (kolorowych lub odcieni szarości), a więc prawdopodobnie uda się nam przemycić całość na pulpit bez zakłócania jego estetycznego porządku. Po kliknięciu w duże i czytelne ikony widżetu odsyłani jesteśmy po prostu do aplikacji, które obsługują dane rodzaje aktywności (wysyłanie SMS-ów czy kalendarz).

Allegro

Allegro

Ten widżet właściwie można by pominąć w tym zestawieniu ze względu na to, co pisałem na początku - dotyczy zbyt popularnej aplikacji. W praktyce jednak pomimo dużej liczby użytkowników sprzętów z Androidem wciąż trudno spotkać w sklepach ludzi, którzy skanują kody kreskowe produktów.

Rozwiązanie od Allegro, które możemy umieścić na pulpicie, właściwie niczym nie zaskakuje. Właśnie tego typu programy lubię jednak najbardziej - po prostu wszystko, czego można od nich oczekiwać, jest już na właściwymi miejscu.

Narzędzie Allegro pozwala na szybkie wyszukiwanie produktów w największym serwisie aukcyjnym w Polsce, ale również obsługuje skanowanie po kodach kreskowych, by szybciej dotrzeć do wybranego przedmiotu. Bez wątpienia warto mieć ten program pod ręką na zakupach, a aplikacje innych porównywarek również mogą się okazać bardzo pomocne.

Evernote Widget

Evernote Widget

Widżet od Evernote to niezbyt często wykorzystywany dodatek, którym jednak warto się zainteresować. Przede wszystkim natychmiastowe i wygodne zapisywanie tego, o czym akurat myślimy, pozwala się uwolnić od natłoku spraw bez obawy o to, że nam one umkną.

Równie łatwo wywołamy w ten sposób również aparat czy utworzymy notatkę głosową. Później wszelkie zgromadzone informacje można przeszukiwać po wybraniu jednego przycisku. Co ważne, Evernote dzięki modułowi OCR potrafi odnajdywać także tekst w odręcznych notatkach czy zdjęciach tekstu wykonanych aparatem.

Aby Evernote Widget działał, niezbędne będzie oczywiście również doinstalowanie standardowego narzędzia Evernote. Na uwagę zasługuje jednak to, że dzięki podziałowi całości na dwa programy sam widżet jest bardzo rozbudowany, a do tego można korzystać z dużej liczby ustawień, by dopasować go do wyglądu naszego pulpitu.

Shazam

Shazam

Jesteście w sklepie, a w głośnikach właśnie słychać piosenkę, którą lubicie. Próbujecie zapamiętać choć kilka słów, by odnaleźć ją później w domu. Cały proces może jednak wyglądać zupełnie inaczej: wystarczy wyciągnąć smartfona z kieszeni i wcisnąć jeden przycisk.

Shazam to znane narzędzie, które umożliwia rozpoznawanie odtwarzanych właśnie piosenek. Często gdy program jest potrzebny, nie mamy czasu na długie przeszukiwanie listy aplikacji i wybieranie odpowiednich opcji. W takim przypadku nieoceniony okazuje się widżet Shazam, który bez wątpienia warto mieć na którymś z pulpitów.

Dobrze jednak wiedzieć, że rozpoznawanie utworów wymaga do działania aktywnego połączenia z internetem. Jeśli nie mamy wykupionego pakietu mobilnego internetu, a w pobliżu nie ma żadnych hotspotów, Shazam potrafi zapisać "tag muzyczny" do późniejszego rozpoznania, gdy np. wrócimy do domu i połączymy się przez Wi-Fi.

Latarka

Latarka

Najbardziej niepozorna funkcja może się okazać kluczowa w awaryjnych sytuacjach. Smartfon pozwala nie tylko na oświetlanie wybranych przedmiotów czy miejsc, gdy akurat nie mamy pod ręką standardowej latarki, ale również miganie czy prezentowanie na ekranie świateł awaryjnych lub ostrzegawczych.

Warto pamiętać, że w przypadku niektórych telefonów zbyt długie wykorzystywanie latarki może doprowadzić do nadmiernego rozgrzania się diody LED i jej uszkodzenia. Jeśli jednak z rozwiązania będziemy korzystali tylko przez kilkanaście do kilkudziesięciu sekund, z pewnością nie trzeba się będzie martwić o bezpieczeństwo urządzenia.

Jakie widżety polecasz?

Sonda
Korzystasz z widżetów?
  • Tak
  • Nie
wyniki  komentarze

Nie ma co ukrywać, że powyższa lista zdecydowanie nie wyczerpuje tematu użytecznych widżetów. Oczywiste jest jednak, że nie da się przedstawić jednego zestawienia, które odpowiadałoby wszystkim użytkownikom wykorzystującym smartfony do różnych czynności.

Jak zawsze zachęcam więc w komentarzach do dzielenia się własnymi przemyśleniami i ulubionymi narzędziami. Pokażcie, bez jakich widżetów praca ze smartfonem byłaby dla Was znacznie bardziej skomplikowana.

Czytaj także: Google grozi palcem Acerowi za system Aliyun. Taka jest otwartość Androida


  
znajdź w serwisie

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Styczeń 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031