Najlepsze polskie sklepy internetowe - ranking Money.pl i Wprost

19-10-2009, 23:16

Jest postęp w porównaniu do ubiegłego roku - szczególnie jeśli chodzi o sposoby i jakość prezentacji produktów w polskich sklepach internetowych, twierdzą autorzy badania z serwisów Money.pl i Wprost. Co więcej, w coraz większej liczbie sklepów online można się nawet targować. Do ideału wciąż jednak daleko

W porównaniu do ubiegłorocznego badania w polskich sklepach internetowych pojawiły się nowe narzędzia, pomagające klientom podjąć właściwy wybór. Coraz więcej sklepów stara się przyciągnąć internautów programami lojalnościowymi i bonusami - cieszą się autorzy rankingu.

Ciekawą i coraz powszechniejszą usługą, która rok temu należała do rzadkości, jest możliwość zamówienia wysyłki w papierze prezentowym. Przeważnie jest dodatkowo płatna, ale przed świętami będzie cieszyć się bez wątpienia dużą popularnością.

Wyraźnie chętniej niż przed rokiem sklepy podejmują też negocjacje cen, choć taką możliwością chwalą się tylko nieliczni. Planując większe zakupy, warto dziś poprosić o dodatkowy rabat. W większości przypadków sklep nie odeśle nas z kwitkiem.

Do ideału wciąż jeszcze sporo naszemu e-handlowi brakuje. Wyraźnie więcej sklepów niż poprzednio - głównie za sprawą dynamicznie zdobywających rynek pośredników - honoruje karty płatnicze i kredytowe, ale jednocześnie sporo sklepów klientom płacącym w ten sposób każe ponosić dodatkowe koszty i dolicza prowizje.

Lawinowo spada liczba sklepów, które oferują dostawę zakupów przez Pocztę Polską, na rzecz kurierów. W przypadku dużych kwot nie robi to co prawda różnicy, ale przy drobnych zakupach może mieć wyraźny wpływ na koszty.

Najsłabszym ogniwem, jak zwykle, okazuje się jednak człowiek. W tym wypadku jest to pracownik obsługi klienta, na którego nie zawsze można liczyć i do którego nie zawsze można dotrzeć. Lepiej też, by wątpliwości nie dopadły klienta w weekend.

Zwycięzcy poszczególnych kategorii (w nawiasie miejsce w rankingu z 2008 roku):

  • AGD, RTV i sprzęt fotograficzny - euro.com.pl (5)
  • Komputery i oprogramowanie - komputronik.pl (poza pierwszą 10-tką)
  • Książki - merlin.pl (7)
  • Odzież - intymnie.com (poza pierwszą 10-tką)
  • Sklepy specjalistyczne i erotyka - militaria.pl (4)
  • Sklepy wielobranżowe - sklep-presto.pl (poza pierwszą 10-tką)
  • Turystyka - travelplanet.pl (1)

Pełen ranking polskich sklepów internetowych znajduje się na stronie ranking.money.pl.


Źródło: materiał nadesłany do redakcji
Tematy pokrewne:  

tag sklepy internetowetag rankingi
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy