Najlepsze audiobooki roku 2009 wybrane

17-05-2010, 15:26

13 maja, podczas I Warszawskich Targów Książki, ogłoszono wyniki konkursu na Książkę Audio Roku 2009. Zwyciężyły m.in. „Komórka” Stephena Kinga w interpretacji Zbigniewa Zapasiewicza, „Stuhrowie. Historie rodzinne” Jerzego Stuhra czytane przez… Jerzego, Macieja i Mariannę Stuhrów oraz „Wroniec” Jacka Dukaja”, któremu głosu użyczył Jan Peszek.

Rynek audiobooków rozwija się w Polsce coraz dynamiczniej. Według badań Biblioteki Analiz wartość rynku audiobooków w Polsce (w cenach wydawców) wzrosła w latach 2006-2009 z 2,7 mln zł do blisko 20 mln zł. Jeszcze kilka lat temu oferta tytułów na rynku liczyła ich zaledwie 100. Obecnie to ponad 1200 pozycji.

>> Czytaj też: 19,9 mln zł był wart rynek audiobooków w Polsce w 2009 roku

Książki audio odpowiadają na potrzeby nowoczesnego, zabieganego „czytelnika”, który często nie ma czasu na czytanie, a chciałby mieć stały kontakt z najlepszą literaturą. Dziś oferta obejmuje m.in. bajki i klasykę literatury, ale też literaturę faktu, współczesną beletrystykę, literaturę religijną, a nawet przewodniki turystyczne. Na rynek weszli zarówno tradycyjni wydawcy (m.in. Bellona, Muza, W.A.B., Media Rodzina, Wilga, Studio Emka, Albatros, Sonia Draga, Świat Książki), jak i zupełnie nowe firmy, które wyspecjalizowały się w tej kategorii (Biblioteka Akustyczna, Propaganda, Promatek, Qes Agency, Auditus, Aleksandria, MTJ, StoryBox.pl i wielu innych).

W drugiej edycji konkursu Książka Audio Roku nominowano 40 tytułów z takich kategorii, jak literatura dla dzieci i młodzieży, kryminał i sensacja, literatura faktu i reportaże, beletrystyka i poradniki. Osobna kategoria to graficzne opracowanie publikacji. Oceniano tak różnorodne pozycje, jak „Lolita” Vladimira Nabokova, „Margot” Michała Witkowskiego, której głosu użyczył sam autor, czy „Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną” Doroty Masłowskiej.

Lista zwycięzców w konkursie Książka Audio Roku 2009

  • Kategoria „dla dzieci i młodzieży”

„Nosorożce w dorożce i inne wiersze” Ludwika Jerzego Kerna, w opracowaniu muzycznym Macieja Mulawy, w interpretacji Krzysztofa Kowalewskiego i Agnieszki Suchory (Wydawnictwo Akademia Rozwoju Wyobraźni BUKA)

 

  • Kategoria „kryminał i sensacja”

„Komórka” Stephena Kinga, w interpretacji Zbigniewa Zapasiewicza (Albatros A. Kuryłowicz)

 

  • Kategoria „literatura faktu i reportaże”

„Stuhrowie. Historie rodzinne” Jerzego Stuhra, w interpretacji Jerzego, Macieja i Marianny Stuhrów (Wydawnictwo Literackie)

 

  • Kategoria „literatura piękna”

„Czytelniczka znakomita” Alana Bennetta, w interpretacji Anny Seniuk (Media Rodzina)

 

  • Kategoria „poradniki / inne”

„Grzeczne dziewczynki stoją w miejscu, a przebojowe kobiety robią karierę” Kate White, w interpretacji Magdaleny Korczyńskiej (Wydawnictwo MT Biznes)

 

  • W kategorii „oprawa graficzna”

I miejsce: „Wroniec” Jacka Dukaja, w opracowaniu graficznym Jakuba Jabłońskiego (Wydawnictwo Literackie)

II miejsce: „Detektyw Pozytywka” Grzegorza Kasdepke, w opracowaniu graficznym Piotra Rychela (grafika) i Jakuba Skurskiego (typografia) (Wydawnictwo Audio Liber)

 

  • Wybór internautów

Nowością tegorocznej edycji było oddawanie głosów na audiobooki przez internautów. W tej kategorii zwyciężyły:

I miejsce:

„Detektyw Pozytywka” Grzegorza Kasdepke, w interpretacji Krzysztofa Tyńca (Wydawnictwo Audio Liber)

II miejsce:

„Sekretne życie Krasnali w Wielkich Kapeluszach” Wojciecha Widłaka, w interpretacji Jana Peszka i z muzyką zespołu Małe Instrumenty (Wydawnictwo Format)

III miejsce:

„Serce” Edmunda de Amicisa, w interpretacji Antoniego Rota (Wydawnictwo Promatek)

 

Organizatorem konkursu Książka Audio Roku jest sklep internetowy Nexto.pl we współpracy z Biblioteką Analiz, firmą badającą rynek wydawniczy. Partnerem Głównym przedsięwzięcia jest firma Aleksandria prowadząca sklep internetowy z audiobookami Audiobook.pl.

Jak wyjaśniają organizatorzy, celem konkursu jest przede wszystkim promocja wciąż nowej na polskim rynku formy obcowania z literaturą, jaką jest książka do słuchania. Zależy nam, aby każdy przynajmniej raz spróbował wsłuchać się w audiobooka. Zależy tym bardziej, że lubię słuchać książek nie tylko ze względów zawodowych, ale także osobistych. Słucham ich w samochodzie i w domu, po całym dniu spędzonym przed ekranem komputera. Wiem, że jak ktoś zacznie, trudno mu jest przestać. Ważne jednak, aby wykonał ten pierwszy krok, wybierając na początek najlepsze tytuły – mówi Bartłomiej Roszkowski.

– Chcemy dostrzegać i rekomendować czytelnikom najlepsze dzieła z tej kategorii – zarówno pod względem literackim, jak i interpretacji lektora – dodaje Łukasz Gołębiewski, szef Biblioteki Analiz.

Audiobooki ocenia jury, w skład którego wchodzą osoby od lat zawodowo związane ze słowem oraz dźwiękiem: Jolanta Fajkowska – dziennikarka i prezenterka telewizyjna, Agnieszka Rogińska – lektorka i dziennikarka, Janusz Kukuła – reżyser Teatru Polskiego Radia, Andrzej Pągowski – artysta, plastyk, Michał Żebrowski – aktor, Romuald Roczeń – legenda muzyki szantowej, Łukasz Gorycki – producent muzyczny, kompozytor, Maciej Foks – wykładowca UW, publicysta branżowy, Bartłomiej Roszkowski oraz Łukasz Gołębiewski.

Szczegóły na temat konkursu pod adresem: ksiazkaaudioroku.pl


>> Profesjonalne audiobooki (mp3) - zobacz


Źródło: materiał nadesłany do redakcji
Tematy pokrewne:  

tag książka audio rokutag konkursytag audiobooki
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy