Najbardziej wyróżniające się wirusy 2009 roku

07-01-2010, 12:30

Zamiast rankingu najbardziej rozpowszechnionych wirusów czy tych, które spowodowały najwięcej infekcji, laboratorium PandaLabs przedstawiło listę szkodników, które z racji zastosowania technik inżynierii społecznej lub widocznego wpływu na komputery najbardziej wyróżniały się w zeszłym roku.

Największy szkodnik

Nie ulega wątpliwości, że najbardziej uciążliwym szkodnikiem ostatnich 12 miesięcy był Conficker.C. Pojawił się po raz pierwszy 31 grudnia 2008 r. i przez cały ubiegły rok atakował komputery firmowe i osobiste. Ze względu na podstępny i uporczywy charakter robak ten zasłużył na pierwsze miejsce w rankingach wielu producentów aplikacji zabezpieczających.

Harry Potter wśród wirusów

Choć w komunikatach wyświetlanych przez wirus Samal.A nie ma wzmianki o najpopularniejszym czarodzieju na świecie, dotyczą one magii. Gdy wirus zaatakuje komputer, użytkownik widzi komunikat o treści: „Ah ah you didn't say the magic word” (Nie wypowiedziałeś magicznego słowa), a migający kursor wskazuje, gdzie należy wpisać hasło. Bez względu na to, co wpisze użytkownik, po trzech próbach pojawia się tekst: „Samael has come. This the end” (Nadszedł Samael. To koniec), po którym komputer uruchamia się ponownie.

V jak Vendetta

Wciąż nie wiadomo, kto jest prawdziwym celem tej wendety, ale wirus DirDel.A mści się na zaatakowanych użytkownikach, stopniowo zastępując swoimi kopiami foldery w rozmaitych katalogach. Robak jest przenoszony w pliku o nazwie Vendetta.exe opatrzonym typową dla systemu Windows ikoną foldera.

Z polotem

Trojan Sinowal.VZR zainfekował tysiące komputerów, udając bilety lotnicze rzekomo zakupione przez użytkowników.

Wirus wielofunkcyjny

Eksperci laboratorium PandaLabs uwzględnili w swoim zestawieniu także Whizz.A. Zarażony nim komputer wydaje serię sygnałów dźwiękowych, kursor myszy krąży bezładnie po ekranie, tacka CD/DVD wsuwa się i wysuwa, a ekran pokrywają „ozdobne” pionowe pasy.

Donosiciel

Waledac.AX wabi ofiary ofertą bezpłatnej aplikacji umożliwiającej odczytywanie wiadomości SMS z dowolnego telefonu komórkowego. Ma to być idealne narzędzie dla osób podejrzewających swego partnera o niewierność.

Najczulszy

W tej kategorii palmę pierwszeństwa dzierży BckPatcher.C, który ustawia na tapecie obrazek z napisem „virus kiss 2009” (pocałunek wirusa 2009).

Istna zaraza

Nie sposób wspomnieć też o takich zagrożeniach, jak WinVNC.A czy Sinowal.WRN, które wykorzystywały panikę wokół świńskiej grypy do oszukiwania użytkowników i atakowania ich systemów.

Amator

Trojan Ransom.K szyfruje dokumenty w zaatakowanym komputerze, a następnie żąda okupu w wysokości 100 dolarów, aby je odblokować. Prawdopodobnie ze względu na brak doświadczenia jego twórcy w kodzie znalazł się jednak błąd programistyczny, który pozwala użytkownikom odblokować pliki za pomocą prostej kombinacji klawiszy.

Mistrz oszustwa

Zwycięzcą w tej kategorii został wirus FakeWindows.A, który atakuje komputery, podszywając się pod proces aktywacji licencji systemu Windows XP. Warto pamiętać, że Microsoft nigdy nie wysyła użytkownikom aktualizacji z użyciem poczty elektronicznej.

Imprezowicz

Na uwagę zasługuje też wirus Banbra.GMH rozsyłany w e-mailach oferujących zdjęcia z brazylijskich imprez (przedstawiające m.in. tańczące dziewczęta). Wielu mężczyzn nie mogło mu się oprzeć.

>> Czytaj także: Ubiegły rok potwierdził przewidywania specjalistów


Źródło: Panda Security
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Listopad 2019»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930