Na programistów czeka praca i... konkurencja

07-05-2010, 12:59

Ponad 3,5 tys. ofert pracy dla programistów znalazło się w kwietniu na stronach największych polskich internetowych giełd pracy. Jednocześnie jednak wzrosła średnia liczba osób aplikujących na jedną ofertę pracy dla programisty.

Wspomniane 3,5 tys. ofert pracy znalazło się w serwisach infoPraca.pl, gazetapraca.pl, praca.pl, pracuj.pl, gratka.pl oraz jobpilot.pl.

W samej giełdzie infoPraca.pl czekało ponad 800 ofert pracy. Według tego serwisu najbardziej w ofertach mogą przebierać programiści specjalizujący się w językach Java, C/C++, PHP, MySQL, PL SQL oraz osoby trudniące się budową stron i aplikacji internetowych.

Także pracodawcy z branży telekomunikacyjnej poszukują specjalistów ds. CSS/HTML, ekspertów w dziedzinie oprogramowania dla sieci GSM/UMTS oraz konsultantów baz danych ORACLE.

>>> Czytaj: Kto szuka pracownika z poczuciem humoru?

W okresie ostatnich 10 miesięcy liczba propozycji pracy dla programistów wzrosła aż o 19%. Jednocześnie wzrosła średnia liczba osób aplikujących na jedną ofertę pracy dla programisty, z 30 do 35. Najwięcej chętnych aplikowało na ogłoszenia pochodzące z Warszawy, Wrocławia, Krakowa, Poznania oraz Katowic. Przykładowo o stanowisko Network Engineering Specialist we Wrocławiu ubiega się ponad 134 kandydatów. Znacznie mniej specjalistów od oprogramowania jest skłonnych podjąć pracę w Olsztynie, Lublinie czy Białymstoku.

Najwięcej pracy dla programistów jest na Mazowszu (30% ofert), Dolnym Śląsku (15%) Małopolsce (12%) oraz w Wielkopolsce (11%). Najmniej propozycji zatrudnienia w tym kwietniu opublikowano na Warmii i Mazurach oraz na Podlasiu (poniżej 1% wszystkich ofert). 

Z analizy ofert zamieszczonych w serwisie infoPraca wynika, że aplikujący na stanowisko programisty mógł w kwietniu liczyć na średnie zarobki w wysokości 5053 zł brutto, projektant oprogramowania na 7700 zł brutto, natomiast kandydatowi na stanowisko kierownika działu informatyki w dużej firmie, pracodawcy proponowali średnio 10018 zł brutto.

Liczba propozycji z zagranicy wynosiła niecałe 3% wszystkich ofert dla tej grupy zawodowej. Najwięcej wakatów przeznaczonych dla polskich programistów pochodzi z Finlandii, w kwietniu stanowiły one aż 50% wszystkich zagranicznych propozycji. Fińskie firmy oferowały wolne etaty programistom aplikacji serwerowych oraz specjalistom od budowy portali internetowych. Zatrudnienie oferowali także pracodawcy z Niemiec, Holandii, Irlandii oraz Wielkiej Brytanii.

Ubiegających się o pracę za granicą w kwietniu było dwukrotnie mniej niż w czerwcu 2009, przykładowo na stanowisko programisty PHP w Holandii aplikowało 16 kandydatów, w czerwcu 2009 na jedno miejsce pracy w tym samym charakterze było aż 25 chętnych.

>>> Czytaj: Najbardziej ekstremalni programiści świata pochodzą z Polski


Źródło: infoPraca.pl
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Listopad 2019»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930