Na Marsie mogły żyć mikroby, a planeta była szara. NASA ujawnia wyniki badań Curiosity

13-03-2013, 09:52

Na Marsie były warunki do życia - twierdzi NASA po przeprowadzeniu analizy składu chemicznego skał Marsa. Ta analiza pokazała historię dawnego, szarego Marsa, którego gleba mogła stwarzać organizmom warunki do wytwarzania energii.

Sonda Curiosity miała ostatnio ciężki okres, niedawno wyszła z trybu awaryjnego, ale jeszcze przed wystąpieniem awarii udało jej się dokonać historycznego przełomu. Sonda po raz pierwszy w historii ludzkości wywierciła otwór w skale innej planety i pozyskany materiał skalny poddała analizie chemicznej. Po raz pierwszy ludzkość zbadała wnętrze skał Marsa.

Wczoraj NASA ujawniła niezwykłe wyniki tego badania. Analizując skład skalnego proszku, naukowcy potwierdzili, że na Marsie były warunki do istnienia życia w formie mikroorganizmów.

Na Marsie jeziora, a w nich bakterie?

W pozyskanym materiale skalnym naukowcy odkryli m.in. siarkę, azot, tlen, fosfor i węgiel. Niektóre z tych substancji są kluczowymi składnikami form życia. 

- Podstawowe pytanie dla tej misji dotyczyło tego, czy na Marsie mogło istnieć środowisko do zamieszkania. Od teraz wiemy, że odpowiedź brzmi "tak" - podsumował Michael Meyer, naukowiec z NASA.

wykres
Źródło wykresu: NASA - Mars Science Laboratory

Naukowcy stawiają więcej hipotez. Ich zdaniem obszar Yellowknife Bay, który bada sonda Curiosity, mógł być w dalekiej przeszłości końcem systemu rzecznego albo łożyskiem sporadycznie mokrego jeziora. To mogło być miejsce występowania życia, które nie było zbytnio kwaśne ani zasolone.

Mars był szary

Wśród rzeczy znalezionych w materiale wydrążonym ze skały znalazły się tzw. minerały ilaste, a także związki wapnia sugerujące, że gleba Marsa musiała być kiedyś neutralna lub lekko zasadowa. Kombinacja związków w tej dawnej glebie Marsa była odpowiednia do produkowania energii przez mikroorganizmy.

Materiał wydrążony z wnętrza skały jest szary, a nie czerwony jak to, co widzimy na powierzchni planety. Jeden z naukowców NASA John Grotzinger posunął się do stwierdzenia, że udało się scharakteryzować starego, "szarego Marsa", gdzie panowały całkiem inne warunki niż dziś. Być może tego szarego Marsa poznamy lepiej, gdy Curiosity zabierze się za dalsze badania skał.

zdjęcie z Marsa
Fot. NASA - Mars Science Laboratory

Sonda
Życie uważasz za zjawisko...
  • ziemskie
  • raczej ziemskie
  • raczej kosmiczne
  • kosmiczne
wyniki  komentarze

Życie nie musi być "ziemskie"

W tym miejscu warto przypomnieć, że Curiosity już wcześniej odkryła na Marsie ślady wody, a konkretnie źródło strumienia, który mógł płynąć w przeszłości. Takie skalne układanki wskazują naukowcom miejsca dalszych poszukiwań życia.

Mikroby z Marsa nie wydają się tak fascynujące jak zielone ludziki, ale odkrycia NASA tak naprawdę wyważają do góry nogami nasze myślenie o naturze życia. Sugerują, że życie nie jest zjawiskiem typowo ziemskim, że może istnieć w całym kosmosie, a może nawet zostało przyniesione na Ziemię z kosmosu? Teraz ta teoria nie wydaje się całkiem odrealniona.

Czytaj wszystko o misji sondy Curiosity


  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy