Na czym polega wycena nieruchomości?

26-09-2018, 09:45

W wielu sytuacjach życiowych zachodzi potrzeba wykonania profesjonalnej wyceny posiadanej nieruchomości gruntowej, mieszkania lub domu jednorodzinnego, a także różnego rodzaju ograniczonych praw rzeczowych, takich jak użytkowanie wieczyste czy służebności. Dotyczy to w równym stopniu podmiotów samorządowych i publicznych, jak i prywatnych właścicieli poszczególnych nieruchomości.

mat partnera

Najczęściej wyceny nieruchomości dokonuje się w toku czynności zmierzających do jej zbycia. Równie często operat szacunkowy przygotowywany jest na potrzeby podziału nieruchomości, ustanowienia na niej praw, a także działu spadku lub podziału majątku wspólnego byłych małżonków. O ile też w znacznej części przypadków, do sporządzenia wyceny nieruchomości dochodzi w toku postępowania sądowego, a co za tym idzie – czynności te zleca i kontroluje sąd, zdarzają się także sytuacje, w których wycenę rzeczoznawca majątkowy sporządza na indywidualne zamówienie. Z tego też względu warto wiedzieć, jak powinien wyglądać i co powinien zawierać operat szacunkowy.

Operat szacunkowy – co warto wiedzieć?

Mianem operatu szacunkowego zwykło się określać pisemny dokument zawierający wycenę nieruchomości (jej części składowych, służebności itp.). Osobą uprawnioną do jego sporządzenia jest rzeczoznawca majątkowy – podmiot prowadzący działalność związaną z wyceną nieruchomości, spełniający wymogi określone w ustawie o gospodarce nieruchomościami. Każdy operat szacunkowy składa się z kilku opisowych części. Pierwsza z nich dotyczy szczegółowego opisu nieruchomości oraz tych czynników, które będą mieć wpływ na jej wartość. W tym miejscu wskazuje się jej stan prawny, układ właścicielski, położenie i obciążenia. Po dokonanych oględzinach opisuje się nadto stan techniczny jej części składowych, lokali i pomieszczeń itp. Kolejne części operatu przedstawiają wybraną przez rzeczoznawcę metodę wyceny, analizę rynku nieruchomości podobnych, położonych w określonym obszarze, a także – właściwą część operatu, dotyczącą wartości wycenianej nieruchomości. Wybór metody wyceny stanowi niezależną decyzję rzeczoznawcy, popartą jego fachową wiedzą oraz standardami wyceny.

Rzeczoznawca majątkowy – którego wybrać?

Na rynku funkcjonuje wiele podmiotów, które oferują swoim klientom możliwość sporządzenia pełnej, kompletnej wyceny nieruchomości (operatu szacunkowego). Wybór jednego z nich determinowany powinien być kilkoma czynnikami, z których najważniejsze to cena sporządzenia operatu, czas jego wykonania (w tym – czas oględzin nieruchomości), a także spełnianie przez operat wymogów właściwych dla zamierzonego wykorzystania. Wybierając rzeczoznawcę majątkowego warto bazować na opiniach innych osób, które wcześniej korzystały z jego usług. Dodatkową wskazówką przy wyborze może być też to, czy określony rzeczoznawca majątkowy został wpisany na listę biegłych sądowych z zakresu wyceny nieruchomości. Fakt ten oznaczać będzie, że na co dzień zajmuje się sporządzaniem operatów szacunkowych na zlecenie sądów z okręgu jego właściwości.

więcej na: https://www.mojrzeczoznawca.pl/


Źródło: Komunikat firmy. Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami w DI: kf@di24.pl

***

Komunikaty Firm to gwarantowane publikacje informacji prasowych i artykułów Twojej firmy lub Klientów Twojej agencji w Dzienniku Internautów, zawierające aktywny link, grafikę oraz możliwość wstawienia treści multimedialnych (YouTube, Vimeo).

Artykuły pozostają w serwisie co najmniej przez 12 miesięcy. Redakcja nie ingeruje w treść komunikatów firm.

Artykuły oferowane są pojedyńczo, w pakietach lub abonamencie (najtańsza opcja). Zainteresowanych zapraszamy do kontaktu: reklamawdi@webtango.pl.


To warto przeczytać

RSS  


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Luty 2019»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728 
Serwisy specjalne: