Na czym polega biologiczne oczyszczanie ścieków w oczyszczalniach przydomowych?

10-10-2019, 07:15

Przydomowe oczyszczalnie ścieków są pożytecznymi urządzeniami dla domów znajdujących na terenach o rozproszonej zabudowie, gdzie nie ma możliwości przyłączenia się do kanalizacji sanitarnej. Najstarszym rodzajem przydomowych oczyszczalni są oczyszczalnie drenażowe. Z racji na niską skuteczność oczyszczania ścieków i coraz bardziej rygorystyczne wymagania co do jakości oczyszczonych ścieków w ostatnich latach nastąpił wzrost zainteresowania przydomowymi biologicznymi oczyszczalniami ścieków. W wyniku procesów biologicznego oczyszczania, ścieki są oczyszczane do wody drugiej klasy czystości.

dom

Kolejną zaletą oczyszczalni biologicznych względem drenażowych jest trwałość. Przydomowa oczyszczalnia ścieków to rozwiązanie na wiele lat, same urządzenia objęte są wieloletnią gwarancją. Ponadto oczyszczalnia biologiczna zajmuje kilkukrotnie mniejszą powierzchnię działki. Poniższy artykuł przedstawia na czym polega biologiczne oczyszczanie ścieków.

Zasada działania przydomowej biologicznej oczyszczalni ścieków

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów biologicznych oczyszczalni ścieków. Ogólny schemat budowy oczyszczalni biologicznych jest podobny. Prawie każda oczyszczalnia biologiczna zaczyna się od osadnika wstępnego, gdzie zachodzi wstępne oczyszczanie z frakcji zanieczyszczeń cięższych od wody które opadają na dno oraz lżejszych, które flotują w górnej części. Wstępnie podczyszczone ścieki przepływają do bioreaktora, gdzie zachodzi  główny proces biologicznego oczyszczania ścieków.  Następnie ścieki przepływają do osadnika wtórnego, gdzie zachodzi klarowanie oczyszczonych ścieków i odpływ do odbiornika. Odbiornikiem oczyszczonych ścieków, które mają postać wody drugiej klasy czystości może być np. studnia chłonna, ciek wodny, drenaż. Z racji, że z oczyszczalni biologicznej wypływa woda drugiej klasy czystości można ją wykorzystać np. do podlewania drzew i krzewów ozdobnych. Wszystkie zakładają wykorzystanie mikroorganizmów (głównie bakterii) do oczyszczania ścieków. W zależności w jakiej formie występują wyróżnia podstawowe technologie oczyszczania ścieków: osad czynny, złoże biologiczne lub oczyszczalnie hybrydowe wykorzystujące jednocześnie dwie technologie. W pierwszym przypadku mikroorganizmy krążą w całej objętości, tworząc niewielkie skupiska zwane kłaczkami osadu czynnego. Technologia osadu czynnego charakteryzuje się wysoką efektywnością oczyszczania ścieków. Jej wadą jest wrażliwość na zmienny skład i dopływ ścieków. Technologia złoża biologicznego wymaga umieszczenia w bioreaktorze kształtek, tarcz lub innego rodzaju podłoża na którym immobilizowane są mikroorganizmy tworząc błonę biologiczną. Taka forma występowania mikroorganizmów sprawia, że oczyszczalnie pracujące w technologii złoża biologicznego zapewniają stabilną pracę nawet przy zmiennym składzie i dopływie ścieków do oczyszczalni. Innowacyjne, hybrydowe przydomowe biologiczne oczyszczalnie ścieków wykorzystujące jednocześnie dwie wymienione technologie łącząc ich zalety. Przykładem przydomowej hybrydowej oczyszczalni ścieków jest urządzenie NV  firmy Traidenis-Pol.  Przydomowa oczyszczalnia ścieków NV jest na rynku Polskim od ponad 12 lat, natomiast europejskim od ponad 20 lat. Urządzenie NV objęte jest 20-letnią gwarancją.


Źródło: Komunikat firmy. Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami w DI: kf@di24.pl

***

Chcesz opublikować informację prasową lub artykuł swojej firmy w DI?
Masz dwie opcje do wyboru:

  1. Wyślij materiał pod adres: ip@di24pl. Redakcja codziennie wybiera kilka najciekawszych z nadesłanych artykułów i publikuje je po wstępnym przeredagowaniu.

  2. Jeśli chcesz mieć pewność, że Twój artykuł zostanie opublikowany w DI bez ingerencji redakcji w treść, wyślij materiał pod adres: kf@di24.pl. W ciągu 24h prześlemy Ci warunki takiej publikacji.


To warto przeczytać


fot. inFakt
fot. ESET


fot. Sirichai
RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
« Kwiecień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930 
Serwisy specjalne: