Murdoch podniesie ceny e-booków?

04-02-2010, 07:23

Wojna cenowa na rynku e-booków. Tym razem jednak firmy walczą o podwyższenie cen, uznając te oferowane przez Amazon za szkodzące rynkowi.

Rupert Murdoch, właściciel News Corp. - największego koncernu medialnego na świecie - wyraził swoje niezadowolenie z polityki cenowej Amazona wobec e-książek. Amerykańska firma sprzedaje książki elektroniczne za 9,99 dolarów. Zdaniem Murdocha cena ta krzywdzi wydawców oraz sprzedawców książek tradycyjnych. Dlatego chciałby ich podniesienia.

Jak podaje agencja Reuters, największy sklep internetowy może być skłonny do rozpoczęcia rozmów na ten temat. Niewykluczone, że będzie musiał się zgodzić - niedawno wydawnictwo Macmillan wywalczyło podniesienie cen do poziomu 12,99-14,99 dolarów za pozycję.

Sonda
Czy ebooki zastąpią tradycyjne książki?
  • Tak
  • Nie
  • Trudno powiedzieć
  • Nie interesuje mnie to
wyniki  komentarze

Amazon, nie chcąc tracić najbardziej poczytnych autorów, może zostać zmuszony do zawarcia porozumienia. Nie można wykluczyć, że drogą tą podążą także inne wydawnictwa. Niskie ceny elektronicznych książek sprawiają bowiem, że spada sprzedaż książek papierowych.

Tymczasem to właśnie tanie e-booki miały być zachętą dla klientów do wydania kilkuset dolarów na czytnik Kindle. Strategia ta przyniosła spodziewane efekty - urządzenie bije rekordy popularności w Amazonie, bardzo pozytywnie wpływając na wyniki finansowe. Kindle stał się także najpopularniejszym prezentem gwiazdkowym podczas zeszłorocznego Bożego Narodzenia.

>> Czytaj więcej: Kindle bije rekordy

Nie bez znaczenia jest również pojawienie się na rynku iPada firmy Apple. News Corp. zawarł porozumienie z nią porozumienie odnośnie e-książek, bardziej korzystne niż to, które obowiązuje obecnie z Amazonem. Stąd decyzja o renegocjacji. Wzrost cen może jednak doprowadzić do spadku popytu na wydawnictwa elektroniczne, a także na same czytniki. Jeśli książka drukowana będzie kosztowała tyle samo lub niewiele więcej, zdecydowanie mniej osób może być zainteresowanych zamianą papieru na ekran.


Źródło: Reuters, Dziennik Internautów
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Sierpień 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31