Mr. Playstation musi odejść

27-04-2007, 17:41

Za późno, za drogo i (co najważniejsze) bez wielkiego sukcesu. Playstation 3 okazała się marketingową porażką i w konsekwencji jej twórca Ken Kutaragi opuszcza Sony.

Już od miesięcy pojawiały się pogłoski, że po nieudanym debiucie PS3 w Stanach Zjednoczonych i Japonii "ojciec Playstation" zrezygnuje ze stanowiska dyrektora generalnego Sony Computer Entertainment - części koncernu odpowiedzialnej za sprzedaż gier i konsoli. Dziś wiadomo już, że nastąpi to 19 czerwca na odbywającym się wtedy spotkaniu akcjonariuszy - informuje Spiegel Online.

Pomimo słabego przyjęcia trzeciej odsłony PS, Kutaragi i tak zapisze się w historii firmy jako ten, który pozwolił jej z impetem wejść na rynek konsol do gier. W 1990 roku Sony prowadziło jeszcze rozmowy z Nintendo na temat ewentualnej współpracy, które zakończyły się jednak porażką. To wtedy Kutaragi postanowił, że jego firma sama stworzy swój produkt.

W 1994 roku pierwsza odsłona Playstation i wielki sukces, którego nie przełamało nawet zaprezentowane dwa lata później Nintendo 64, przewyższającego produkt Sony pod względami technicznymi. Sega, która swą piątą konsolą Dreamcast próbowała odzyskać pozycję na rynku, ostatecznie musiała uznać przewagę Playstation i wycofała się z tego segmentu rynku.

Będąca w sprzedaży od 2000 roku Playstation 2 pozostaje z liczbą 115 milionów sprzedanych egzemplarzy najpopularniejszą konsolą na świecie. Żartowano, że PS2 ma nawet Sadam Husajn, aby sterować nią swe rakiety. W 2002 r. Sony Computer Entertainment przyniosło ponad 50 proc. dochodów całego koncernu.

Podczas prac nad Playstation 3 Kutaragi postawił na wysoką wydajność, doskonałą grafikę, co miało umocnić Sony na pozycji lidera. Strategia ta jednak, zdaniem analityków, zadecydowała ostatecznie o porażce Sony. Problemy techniczne w produkcji i jej wysokie koszty, a także ciągłe przekładanie premiery trzeciej odsłony PS pozwoliły konkurencji (w tym przede wszystkim Microsoftowi i jego konsoli Xbox 360) na zdobycie przewagi na rynku.

Zadecydowały one również o końcu kariery Kutaragiego, który tak czy inaczej w historii komputerowej branży rozrywkowej zapisał się bezsprzecznie pozytywnie.

Źródło: Spiegel Online
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy