Można zwiedzać dom przyszłości

03-02-2006, 09:28

Firma Panasonic, poinformowała o ukończeniu projektu Eco & UD House, modelowego domu rzeczywistych rozmiarów wyposażonego w najnowsze zdobycze techniki. Dom znajduje się w kompleksie Panasonic Center Tokyo i w styczniu b.r. został otwarty dla publiczności.

Dom składa się z ośmiu pomieszczeń — pokoju prototypowego, salonu, kuchni Eco & UD, stanowiska energetycznego z systemem opartym na ogniwach paliwowych, inteligentnego wejścia wyposażonego w system rozpoznawania tęczówki oka, sali z wysokiej jakości kinem domowym wraz z uniwersalnym pilotem do sterowania całym sprzętem audio-video oraz sypialni wyposażonej w system kontroli światła, dźwięków, klimatyzacji, a także samych łóżek.

Mając na uwadze założenia ekologii, wykorzystano m.in. systemy wytwarzające elektryczność z energii słonecznej oraz dach w kolorze zielonym, aby zwiększyć oszczędność energii.

Dom został on zaprojektowany z myślą o osobach w różnym wieku i z różnymi potrzebami. Korytarze są na tyle szerokie, aby osoby na wózkach inwalidzkich mogły się swobodnie poruszać.

Dodatkową pomocą w swobodniejszym poruszaniu są liczne poręcze i zaokrąglone krawędzie. Niektóre ze sprzętów wyposażono w funkcję pomocy głosowej, ułatwiającą obsługę skomplikowanych urządzeń cyfrowych osobom niewidomym i niedowidzącym.

Duży telewizor plazmowy odgrywa w domu ważną rolę okna informacyjnego — pozwala zarządzać zużyciem energii w domu i monitorować bezpieczeństwo. Pełni on również bardziej tradycyjną funkcję rozrywkową i komunikacyjną, umożliwiając użytkownikowi zakup i oglądanie filmów oraz muzyki przez internet, a także kontakt z innymi osobami.

Zobacz także: Rozpoczęcie budowy domu – formalności (wzory dokumentów)


Eco & UD House - pokój z kinem domowym

Następny artykuł » zamknij

Nie taka Kama Sutra straszna

Tematy pokrewne:  

tag dom przyszłości
  
znajdź w serwisie

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Październik 2019»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031