Mozilla porzuca Prism na rzecz Chromeless

03-02-2011, 14:14

Przenoszenia technologii internetowych na pulpit ciąg dalszy. Producent popularnej przeglądarki internetowej kończy wsparcie jednej ze swoich wtyczek, by utorować drogę innej.

Wtyczka Prism powstała już w 2007 roku, a jej celem było zwyczajnie ujednolicenie wyglądu aplikacji sieciowych i tych uruchamianych z dysku lokalnego komputera.

>>Czytaj także: Prism przeniesie strony WWW na pulpit

Sonda
Korzystałeś z Mozilla Prism?
  • Tak
  • Nie
wyniki  komentarze

W praktyce chodziło o wyświetlanie stron internetowych (najczęściej aplikacji internetowych) bez interfejsu znanego z przeglądarek. Cel udało się szybko osiągnąć, jednak jak zauważa Mozilla, rozwój technologii błyskawicznie sprawił, że zmieniły się także potrzeby użytkowników.

Obecnie Prism nie będzie już rozwijany, a ostatnia jego wersja z numerem 1.0 b3 współpracuje jedynie z Firefoksem 3.6, nie wspiera natomiast najnowszego wydania 4.0.

Gmail uruchomiony w Prism
fot. Titanas (lic. CC-BY) - Gmail uruchomiony w Prism
Zaprezentowany pod koniec ubiegłego roku Chromeless (w wersji 0.1) to zbiór narzędzi, które pozwalają bardzo dokładnie dopasować wygląd i zachowanie przeglądarki. Oparty o XULRunnera zestaw poza wyświetlaniem stron ma pomóc w zbudowaniu pełnoprawnego pulpitu wykorzystującego sieciowe technologie. 

Podobne rozwiązania rozwija też konkurencja Mozilli, a obecnie możemy ją znaleźć między innymi w Internet Explorerze 9 oraz nowym Google Chrome.

>>Czytaj także: Można już pobierać Firefoksa z ochroną przed śledzeniem


Źródło: Mozilla Labs
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy