Ministerstwo Gospodarki: uwagi do ustaw online

15-06-2011, 13:05

System umożliwiający zgłaszanie uwag do ustaw został udostępniony w Biuletynie Informacji Publicznej Ministerstwa Gospodarki. Jest to także przymiarka do systemu konsultacji społecznych online, który Ministerstwo chce uruchomić.

- Każdy z Państwa może przyczynić się do poprawy jakości przepisów oraz pomóc w porządkowaniu prawa poprzez eliminowanie z systemu niepotrzebnych regulacji - takimi słowami Ministerstwo Gospodarki zachęca do skorzystania z nowego systemu zgłaszania uwag do ustaw.

Narzędzie jest dostępne w części Prawo BIP MG. Należy najpierw wybrać obszar prawa, w którym chcemy zgłosić uwagę, np. azbest, ropa i gaz, przedsiębiorcy itd. Następnie przechodzimy do formularza, gdzie wybieramy ustawę, do której zgłaszamy uwagi, i wpisujemy uwagi, dodając do tego swoje dane. Konieczne jest podanie adresu e-mail.

>>> Czytaj: E-dotacje do biznesu w sieci mniej popularne

MG zapewnia, że lepsze regulacje prawne stanowią jeden z jego priorytetów strategicznych i dlatego od 2009 r. w Ministerstwie Gospodarki dokonywana jest Ocena Skutków Regulacji ex post, tj. okresowy przegląd obowiązujących przepisów pod kątem oceny skutków ich wprowadzenia.

Celem pośrednim uruchomienia nowej funkcjonalności Biuletynu Informacji Publicznej jest również sprawdzenie w praktyce nowego mechanizmu komunikacji społecznej, który dalej ma być wykorzystany w powstającym w ramach Ministerstwa Gospodarki Systemie Konsultacji On-Line. Projektowany system ma w perspektywie długofalowej umożliwić przegląd historycznych wersji danego aktu prawnego, wraz z postulatami i uwagami przedsiębiorców, jak i uwidocznić proces ewolucji danej regulacji.

Powstanie Systemu współfinansowane jest z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Priorytetu V. Działania 5.3 Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

>>> Czytaj: Od 1 lipca e-rejestracja firm w CEIDG


  
znajdź w serwisie

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Styczeń 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031