Minister planuje uprościć e-PIT

GazetaPrawna.pl 01-04-2010, 15:13

Resort finansów rozważa wprowadzenie uproszczeń w składaniu zeznań podatkowych przez internet za 2010 rok. Na zmianach mogą skorzystać małżonkowie i fiskus.

Ministerstwo Finansów zastanawia się nad wprowadzeniem od 2011 roku kolejnych ułatwień w rozliczeniach przez internet dla osób fizycznych. Jak poinformowała DGP Magdalena Kobos, rzecznik prasowy Ministerstwa Finansów, rozważania dotyczą m.in. możliwości składania korekt zeznań składanych drogą elektroniczną oraz wprowadzenia ułatwień dla małżonków, którzy chcieliby przesłać przez internet wspólne rozliczenie. Eksperci podatkowi twierdzą, że obecnie są to bariery, które zniechęcają do rozliczeń elektronicznych.

Wyjaśnijmy, że korektę zeznania, które podatnik wysłał przez internet bez e-podpisu, można złożyć, albo używając e-podpisu z kwalifikowanym certyfikatem (koszt ok. 300 zł), albo wysyłając korektę na formularzu papierowym. Z kolei małżonkowie muszą przed złożeniem wspólnego zeznania przez internet zanieść do urzędu skarbowego (lub wysłać pocztą) papierowe upoważnienie na druku UPL-1.

Jeśli więc resort finansów zdecyduje się na usunięcie tych barier, to zapewne jeszcze więcej podatników skorzysta z e-PIT. Jak duże jest zainteresowanie tą formą rozliczeń, pokazują dane z 11 marca. Wynika z nich, że podatnicy przesłali już ponad 76 tys. zeznań rocznych przez internet, w tym prawie 73 tys. bez e-podpisu. Jeśli ta tendencja się utrzyma, już w marcu może zostać przekroczona granica 100 tys. złożonych e-PIT.

Więcej szczegółów w Gazecie Prawnej w artykule pt. Minister planuje uprościć e-PIT

gazeta prawna


Źródło: Dziennik Gazeta Prawna
Tematy pokrewne:  

tag podatkitag PITtag Ministerstwo Finansów
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy