Mininova tylko legalna

27-11-2009, 06:57

Dzisiaj upłynął termin dostosowania zawartości serwisu torrentowego Mininova do sierpniowego wyroku sądowego. Od dzisiaj znajdziemy tam tylko legalne pliki.

Wirtualny świat sieci p2p przechodzi w tym roku istotne zmiany. Trwające od kwietnia przemiany związane z The Pirate Bay - uznanie jego twórców za winnych pomagania w łamaniu praw autorskich, blokowanie dostępu do serwisu w niektórych krajach Europy, wreszcie oficjalny koniec Zatoki Piratów. Podobny los zdaje się czekać innego ważnego gracza - Mininovę.

W maju serwis rozpoczął testowanie nowego systemu filtrującego dodawane torrenty, by usunąć te, które naruszają prawa autorskie. Pierwsze testy wykonane zostały na najbardziej popularnych filmach i serialach (jak Lost czy Prison Break) i okazały się pomyślne.

>> Czytaj więcej: Mininova kasuje popularne torrenty

To jednak nie przekonało holenderskiej organizacji antypirackiej BREIN do dobrych intencji Mininovy w zakresie ochrony praw autorskich. Do sądu w Utrechcie wniosła ona pozew przeciwko serwisowi, domagając się usunięcia wszelkich torrentów naruszających prawa autorskie. Sąd uznał zasadność żądań BREIN i nakazał Mininovie podjęcie odpowiednich działań w ciągu trzech miesięcy. Stwierdził jednak, że sam serwis bezpośrednio nie odpowiada za naruszenia praw autorskich.

Termin wykonania wyroku sądowego minął dzisiaj w nocy. Jak podaje serwis TorrentFreak  Mininova usunęła wszystkie torrenty, których rozpowszechnianie za pośrednictwem sieci p2p było niezgodne z prawem. Głównym powodem była kara jaką serwis musiałby zapłacić - tysiąc euro za każdy link. Do pobrania pozostały tylko te pliki, które zostały przez Mininovę uprzednio zatwierdzone.


Źródło: TorrentFreak, Dziennik Internautów
Tematy pokrewne:  

tag torrentytag prawa autorskietag Mininova
  
znajdź w serwisieRSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Styczeń 2019»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031 
Jak czytać DI?
Newsletter

Podaj teraz tylko e-mail!RSS
Copyright © 1998-2019 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.